Britská polícia zaostrila najmä na moslimov. Ich komunita sa po londýnských útokoch ocitla pod silným tlakom. FOTO - SITA/AP
Hrdinami týchto dní sú vo Veľkej Británii policajti. Štyroch atentátnikov z 21. júla vypátrali i zadržali a zaobišlo sa to bez zabíjania. Tisíce policajtov sú stále v uliciach a hliadkujú, ďalší útok je vraj na spadnutie.
Niekoľko otázok však imidž polície kazí: Ako je možné, že atentátnik Osman Husajn vycestoval z Británie päť dní po druhej vlne útokov, keď boli bezpečnostné zložky v stave najvyššej pohotovosti? A prečo kontrolujú v metre takmer výhradne len nás? pýtajú sa moslimovia.
Odcestoval Eurostarom
Osman sa presne pred týždňom posadil do vlaku Eurostar ako bežný pasažier a odcestoval z londýnskej železničnej stanice Waterloo do Paríža. Odtiaľ do Ríma ku svojej rodine. Tam útočníka zo stanice metra Shepherd's Bush po odpočúvaní jeho telefónu zatkla talianska polícia.
V Ríme sa Osman priznal k útokom. Podľa šéfa talianskej protiteroristickej polície Carla De Stefana však nie je teroristom a patrí skôr k nejakej "spontánnej skupine". Británia včera požiadala o jeho vydanie a Rím sľúbil, že by to nemalo dlho trvať.
V Británii sa teraz debatuje o priepustnosti hraníc - kto a ako sa do krajiny dostáva a ako sa odtiaľ dá vycestovať.
Je viac než isté, že niektorá z bezpečnostných kamier Osmana na železničnej stanici zachytila. Tam ho mal pri odchode skontrolovať imigračný úradník. Kontroly na linkách Eurostar znovu zaviedli po prvej sérii atentátov, zrušili ich štyri dni pred druhými útokmi na londýnsku dopravu a po 21. júli ich opäť obnovili.
Osman mal v čase kontroly oproti ostatným atentátnikom výhodu. Jeho totožnosť vtedy nebola známa, a nahrávalo mu tiež, že na zverejnenej fotografii nebola jeho tvár zreteľná.
Talianski vyšetrovatelia k tomu tvrdia, že skutočné meno Osmana Husajna je Isaac Hamdí a pri žiadosti o azyl si okrem mena sfalšoval aj krajinu pôvodu, keď tvrdil, že je zo Somálska. Osman je z Eritrey.
To, že Osman vycestoval z Británie, teda nemusí nutne znamenať, že hraničná kontrola zlyhala. Mladý, 27-ročný muž sa aj tak mohol stretnúť s prísnejšou kontrolou.
Podozriví moslimovia
Britské ministerstvo vnútra v týchto dňoch obhajuje rozhodnutie podrobovať mladých moslimov náhodným kontrolám batožiny. Štátna tajomníčka Hazel Blearsová dúfa, že moslimská komunita toto opatrenie pre tieto dni akceptuje.
Policajný šéf dopravnej polície Ian Johnston to pre denník The Daily Mail povedal natvrdo: "Nebudeme strácať čas prehľadávaním bielych stareniek."
Teroristi nabúrali britskú demokraciu na citlivom mieste - moslimovia sa po útokoch stali podozriví a aby bola verejnosť v atmosfére strachu uchránená pred ďalšími útokmi, nie je rešpektovaná ich prezumpcia neviny.