Vládna koalícia nesplnila sľub, že zvýši počet volebných obvodov a ponechala v platnosti Mečiarov model s jedným volebným krajom pre celé Slovensko. Zvýšila sa však váha prednostných hlasov, kampaň je možná aj v súkromných elektronických médiách a hlasovať môžu aj občania, ktorí sú v zahraničí.
Koalícia i opozícia sa vzácne zhodli, že strany dostanú z rozpočtu viac peňazí za voličské hlasy. Namiesto 60 korún to bolo v čase schválenia zákona okolo 144 korún. Rovnako boli poslanci jednotní aj pri odmietnutí návrhu Slobodného fóra zmraziť platy ústavným činiteľom.
Financie pre strany
Nový zákon o politických stranách dáva straníckym štruktúram viac peňazí od štátu a ich príjmy sa budú ďalej zvyšovať podľa rastu priemernej mzdy. Strany dostanú príspevok za voličské hlasy, príspevok na činnosť a príspevok na jeden poslanecký mandát.
Kontrola straníckych peňazí
Sprísnilo sa prijímanie darov tým, že strany musia dar vyšší ako 5-tisíc korún prijať len na základe písomnej zmluvy. Ročne musia predkladať správu o hospodárení overenú audítorom, ktorú však iba formálne posudzuje parlamentný finančný výbor. Poslanci tak vlastne kontrolujú samých seba. Neujal sa napríklad zámer, aby stranícke peniaze kontroloval Najvyšší kontrolný úrad.
Záujmy poslancov a ich majetkové priznania
Parlament síce prijal zákon o ochrane verejného záujmu, ale nie taký prísny, ako pôvodne navrhoval minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Parlamentný výbor musí o treste poslanca za to, že je v konflikte záujmov, rozhodnúť až trojpätinovou väčšinou hlasov, hoci podľa ministra by stačila aj tretina prítomných členov výboru.
Poslanci musia zverejňovať svoje majetky na internete, ak ich cena presahuje 35-násobok minimálnej mzdy, čo je okolo 230-tisíc korún. Doteraz to bolo tak, že do 1,5 milióna korún nemuseli uviesť nič a nad túto hodnotu aj konkrétnu sumu. Zákon si však poslanci vyložili tak, že dnes cenu majetku vyčísliť nemusia.
Preukazovanie pôvodu majetku
Vláda má prijatie tohto zákona vo svojom programe. Neúspešne sa ho snažil presadiť minister spravodlivosti, napokon sa to podarilo šéfovi Smeru Robertovi Ficovi. Zákon sa týka fyzických osôb i firiem. Otázkou je, či postihne tzv. veľké ryby. Už od septembra bude môcť štát zobrať majetok každému, ak bude jeho hodnota najmenej o 6,5 milióna vyššia ako jeho legálne príjmy. O ústavnosti zákona sú i naďalej pochybnosti.
Politizovanie štátnej správy
Ani súčasná vládna koalícia sa neubránila politickým nomináciám v štátnej správe. Je možné, že zruší Úrad pre štátnu službu, ktorý má dohliadať na profesionálny a apolitický výkon štátnej správy.
Zúženie imunity
Zásadnejším návrhom sa bráni takmer celé politické spektrum. Minister spravodlivosti sa snaží, aby bola imunita obmedzená len na výroky a hlasovanie poslancov v parlamente.
Zákon o lobingu
Zákon ešte nie je schválený. Má stanoviť pravidlá lobovania, ľudia by sa dozvedeli, kto napríklad u člena vlády loboval. (sp)