Američania dostali na odchod svojich vojakov, odvoz techniky a vybavenia z vojenskej základne v Uzbekistane iba 180 dní. Uzbecké vedenie s nimi vypovedalo dohodu, ktorá od októbra 2001 umožňovala Američanom využívať leteckú základňu Karši-Chanabad na operácie na území Afganistanu. V nóte sa o dôvodoch náhleho rozhodnutia Taškentu nehovorí. Extravagantný spôsob, akým bola nóta s dôležitým posolstvom odovzdaná, však svedčí o diplomatickom napätí medzi oboma krajinami. V piatok ju na veľvyslanectvo USA v Taškente priniesol kuriér z uzbeckého ministerstva zahraničia.
Zrušenie základne nebude podľa vyjadrenia Pentagonu pre Spojené štáty znamenať katastrofu. Logistické ťažkosti Američania mať môžu. Chanabad je strategickým letiskom pre zásobovanie severného Afganistanu, ktorý je pre veľké náklady v zime z centrálnej časti krajiny neprístupný. Taškent zas príde o veľkú finančnú podporu Washingtonu.
Pozorovatelia hodnotia krok Taškentu ako odpoveď na kritiku Washingtonu po tragických udalostiach v uzbeckom Andižane, kde vládne jednotky zabili vyše 500 ľudí. Tlak USA na režim prezidenta Islama Karimova sa v posledných týždňoch zvyšoval a výzvy na dodržiavanie ľudských práv mali ultimatívny charakter.
Uzbecké vedenie zareagovalo rýchlo. Najskôr na konferencii Šanghajskej organizácie spolu s Kirgizskom, Čínou, Ruskom a ďalšími krajinami podporilo výzvu, v ktorej členské krajiny žiadajú časovo obmedziť pobyt amerických vojenských jednotiek v strednej Ázii. Potom uzbecké ministerstvo zahraničia požiadalo Američanov o splatenie dlhov za užívanie vojenskej základne. Nakoniec nasledovala konečná výpoveď prenájmu.
Minulotýždňové stredoázijské turné ministra obrany Donalda Rumsfelda síce zatiaľ zachránilo americkú prítomnosť v susednom Kirgizsku, ale i tá má zmysel len dovtedy, kým Tadžikistan bude aj naďalej povoľovať prelety amerických lietadiel cez svoje územie do Afganistanu. Pokiaľ by Dušanbe odmietlo, ostáva Američanom požiadať o prelety Čínu, alebo opäť Uzbekistan. Okrem toho už v marci Biškek odmietol Američanom povoliť štarty lietadiel rozviedčikov, ktorých sa obáva Čína.
Analytici tak predpovedajú koniec Rumsfeldovmu plánu, v rámci ktorého chcel zaujať strategické pozície v celej strednej Ázii a upozorňujú na obranú politiku Ruska, ktoré opäť môže zaujať monopolné veľmocenské postavenie v celej oblasti.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME