Prezradím vám, že klíma japonského leta je krutejšia než tu, na Slovensku. Medzi výškou priemernej teploty v Tokiu a v Bratislave nie je veľký rozdiel, ale vlhkosť vzduchu je v japonskej metropole omnoho vyššia. Toto nepohodlné lepkavé leto prináša ľuďom pocit, že je ešte horúcejšie ako v skutočnosti. A to je dôvod, prečo si zvykli v každodennom živote na klimatizáciu. Je nainštalovaná všade - vo vlakoch, autobusoch, taxíkoch, kaviarňach, baroch, vo všetkých druhoch obchodov, dokonca aj v podzemných pasážach. V Japonsku som nikdy nevidel auto bez klimatizácie.
Okolo roku 1980 začali ľudia nakupovať a montovať klimatizáciu aj do vlastných príbytkov. V tých časoch to bol pomerne luxus kvôli veľkej spotrebe elektriny, mať klimatizáciu však bola pýcha. Po dvadsiatich piatich rokoch má doma klimatizáciu 88 percent japonských rodín. Najnovšie modely sú malé zariadenia s nižšou spotrebou energie, a to vedie ľudí k zlozvyku nechávať klimatizáciu nepretržite zapnutú. Prináša to aj negatíva. Prvým sú zdravotné problémy. Zvlášť mladí ľudia to s klimatizáciou preháňajú a v lete často trpia bolestivou únavou tela. Druhým problémom je poškodzovanie životného prostredia, globálne otepľovanie.
Kvôli klimatizácii je teplota vzduchu v japonských veľkomestách citeľne vyššia než na predmestiach. Hovorí sa tomu efekt rozpáleného ostrova. Jedným z podstatných dôvodov tohto úkazu je nadužívanie klimatizácie. A to preto, že Japonci sú vždy a všade dôkladne oblečení. Napokon, môžete si to všimnúť na japonských turistoch. Žiadne blúzky a tričká bez rukávov, žiadne sandále. Muži aj v lete nosia ponožky v uzavretých kožených topánkach.
Toto leto začal premiér Koizumi spolu s ďalšími ministrami kampaň za prevenciu globálneho otepľovania. V úrade prestali nosiť sako a kravatu. Takto vraj ľudia pociťujú teplotu nižšiu o dva stupne, takže môžu zvýšiť teplotu v miestnosti. K problému sa vyjadrila aj ministerka životného prostredia Yuriko Koike, ktorá povedala, že ak si muži, bežní zamestnanci, dajú dole kravaty, ženy aspoň nebudú potrebovať deky na zakrytie kolien. Naozaj, spomínam si, videl som veľa žien pracovať zabalených v deke v prehnane klimatizovanej kancelárii. Totiž, ženy sa v japonskej spoločnosti nesmú sťažovať. Neuveriteľné, však?
Súčasná letná kampaň sa stretáva aj s kritikou. Opozícia ju označuje za divadielko pána Koizumiho, iní tvrdia, že to zruinuje kravatový priemysel. Ja si myslím, že premiér Koizumi iba začal s úplne normálnou a prirodzenou vecou - keď vám je horúco, vyzlečte sa. Ako to bežne robíte vy alebo turisti z Nemecka v centre Bratislavy.
Autor: MASAHIKO