Európa pritvrdila až teraz

Európske krajiny s doteraz nevídaným odhodlaním schvaľujú tvrdšie protiteroristické zákony, posilňujú právomoc polície a armády, obnovujú kontroly na hraniciach, ...

Radikálni moslimovia strašia Európu. Tá v boji s terorizmom začala skutočne pritvrdzovať až po útokoch na Londýn. FOTO - REUTERS


Európske krajiny s doteraz nevídaným odhodlaním schvaľujú tvrdšie protiteroristické zákony, posilňujú právomoc polície a armády, obnovujú kontroly na hraniciach, a zároveň riešia otázku miery zásahu do osobných slobôd obyvateľov. Teda podobná téma ako v USA po 11. septembri 2001.

Podľa britského premiéra Tonyho Blaira niekoľko krajín ignorovalo nebezpečenstvo terorizmu napriek útoku na Spojené štáty a neskôr na Madrid a teraz doháňajú, čo zanedbali. "Jedenásty september bol budíčkom. Krajiny sa zobudili, ale len na chvíľu, a potom zas zaspali," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Britská vláda si získala širokú politickú podporu pre pritvrdenie svojich "nástrojov" proti teroristom až po samovražedných atentátoch na londýnske metro a autobusy. Očakáva sa, že britský parlament hneď na začiatku jesene schváli vznik celosvetovej databázy osôb s "neprijateľným správaním", teda extrémistov a potenciálnych teroristov. Títo ľudia budú vyhostení z krajiny, či do nej vpustení. Trestným činom sa stane aj príprava teroristického útoku, ale aj nepriame nabádanie k útokom.

Aj ďalšie krajiny Európskej únie sa teraz "prebúdzajú". Napríklad Francúzsko a Fínsko, ktoré bude hostiť svetový šampionát v atletike, obnovili na neobmedzenú dobu kontrolu na svojich hraniciach. Vlády začali schvaľovať zákony, ktoré by v minulých desaťročiach vyvolali odpor verejnosti. Napríklad talianska vláda, ktorej krajina patrí medzi možné ďalšie terče teroristov, chce dať vojakom novú právomoc, aby mohli kontrolovať totožnosť občanov, zatýkať a robiť domové prehliadky. Francúzska vláda zabudla na roztržku s Blairom pre budúcu podobu Európskej únie a navrhla mu vzájomnú výmenu zoznamov radikálnych moslimov. Je to dôkaz, že tajné služby jednotlivých krajín medzi sebou vždy plne nespolupracovali. "Francúzsko a Británia musia ukázať, že majú rovnaký arzenál, rovnaké justičné prostriedky," povedal v pondelok v Londýne francúzsky premiér Dominique de Villepin. Pritvrdzuje aj Nemecko, ktoré sa napríklad k dlhodobému uchovávaniu záznamov telefonických hovorov stavalo skôr zdržanlivo. Podobne ako Paríž aj Berlín plánuje väčší počet bezpečnostných kamier v dopravných prostriedkoch. Bavorské ministerstvo vnútra v utorok deportovalo späť do Egypta ďalšieho moslimského kňaza, ktorému dokázali "nebezpečné hlásanie násilia" a vyzývanie na "svätú vojnu proti neveriacim". Už štrnásteho od novembra minulého roka.

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým Európska komisia pracuje na predpisoch pre všetky krajiny únie. Podľa jedného z nich skončí anonymné posielanie súm na bankové účty, aby sa zamedzilo financovaniu teroristov. Členské krajiny sa vo svojom ťažení proti terorizmu vymkli tak trochu komisii spod kontroly tým, že prijímajú nové zákony bez koordinácie. Napríklad spoločné pravidlá pre uchovávanie telefónnych záznamov chce komisia navrhnúť sama, ale francúzska vláda o tom už rozhodla.

S obavami sa na budovanie ochranných valov pozerá Európsky parlament. Niektorí jeho členovia upozorňujú na ťažko kontrolovateľné zásahy do osobných slobôd. S podobnými výhradami sa ozývajú najrôznejšie mimovládne organizácie. Britská Liberty sa napríklad ostro stavia proti plánu na ďalšie zadržiavanie osôb bez rozhodnutia súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Čím ďalej, tým viac hlasov hovorí o tom, že Európa nepochybne došla do novej etapy ohrozenia. Jej občania sa môžu voľne pohybovať v obrovskom priestore bez hraníc, ktorý sa teroristickým útokom, či už zo strany jednotlivcov, či organizácií len ťažko pri súčasných pravidlách bráni.

Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Brusel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 453
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 400
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 445
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 617
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu