FOTO - ARCHÍV TASR |
korún.
"Peniaze od štátu by sme mohli dostať len v prípade záplav, a tie teraz nie sú," hovorí Alexander Patus z komárňanskej radnice. S postrekmi v jeho okrese už začali na brehoch riek a potokov a v záhradkárskych osadách.
Veľa komárov je aj v Devíne pri Bratislave. Postrekovať budú najmä oblasti, kde sa zdržujú rekreanti. "Sú to bilióny komárov, nepamätám si, kedy ich bolo toľko," sťažuje sa Jakub Ebringer z miestneho úradu.
Podobne je to na Záhorí, kde sa pred večerom nedá ísť ani na prechádzku.
V Devíne sa po záplavách v roku 2002, keď voda z Dunaja čiastočne zatopila mestskú časť, komáre podarilo vyhubiť, po dvoch rokoch s nimi zápasia obyvatelia znova.
Stanislav Duba z regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave hovorí, že všetkým mestským častiam v smere na Záhorie odporučili plošnú dezinsekciu. Zatiaľ odborníci odporúčajú ľuďom používať repelenty, ochranné sieťky a vetrať by mali len pri zhasnutých svetlách. Mali by kosiť vysokú trávu a vysušiť neužívané bahenné a vodné plochy, kde sa komáre rozmnožujú.
Komáre nepovažujú hygienici za nebezpečný hmyz, pretože nešíria epidémie. Pred desiatkami rokov sa aj na Záhorí a východnom Slovensku vyskytovali malarické komáre, ale dnes komáre na našom území neprenášajú žiadne choroby.
(rf, čtk, tasr)