Donald Rumsfeld príslušníkom amerického letectva na základni v Manase neďaleko Biškeku mohol oznámiť, že zatiaľ zostávajú. FOTO - ČTK/AP |
"Neprišiel som, aby som vám zbalil batohy," povedal vojakom na základni v Manase po rozhovoroch s čerstvým kirgizským prezidentom Kurmanbekom Bakijevom a ministrom obrany Ismailom Isakovom. Ten ho na spoločnej tlačovej besede ubezpečil, že "kým situácia v Afganistane nebude znormalizovaná, americká základňa v Kirgizsku zostane".
Spojené štáty majú v Strednej Ázii dve základne, z ktorých podporujú vojenské operácie v Afganistane. Uzbekistan aj Kirgizsko s ich vojenskou prítomnosťou súhlasili po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a logisticky pomohli počas vojny s Talibanom v Afganistane.
Odvtedy sa situácia v regióne radikálne zmenila. V Gruzínsku, na Ukrajine a naposledy aj v Kirgizsku sa uskutočnili farebné revolúcie, ktoré zosadili autokratických lídrov a posilnili vplyv Washingtonu v postsovietskom teritóriu na úkor Kremľa.
Moskva aj Peking americké vojenské základne považujú za zásah do ich tradičnej sféry vplyvu a USA by najradšej úplne vytlačili. Prostredníctvom takzvanej šanghajskej aliancie Peking s Moskvou na začiatku júla naliehali na stredoázijských kolegov. Výsledkom bolo spoločné vyhlásenie, aby Washington začal uvažovať o konkrétnom termíne odchodu zo základní.
Predseda zboru náčelníkov štábu americkej armády generál Richard Myers na to reagoval veľmi prudko. "Zdá sa mi, akoby sa dve veľké krajiny snažili zastrašovať niektoré menšie krajiny," citovala ho agentúra AP.
K odchodu Američanov sa prekvapivo už druhý deň po svojom víťazstve v júnových voľbách vrátil aj prezident Bakijev. Média začali špekulovať, či sa revolúcia neobrátila proti Američanom. Moskva sa údajne poučila z ukrajinskej porážky a nový tandem prezident Bakijev a premiér Felix Kulov vyberali pod ich dohľadom.
S Uzbekistanom to majú Spojené štáty ešte komplikovanejšie a Rumsfeld počas stredoázijského turné Taškent ani nenavštívi. Kým Rusko a Čína po krvavom potlačení povstania v Andižane Uzbekistan jednoznačne podporili, USA požadovali medzinárodné vyšetrovanie.
Rumsfeld pred cestou do Strednej Ázie tvrdil, že ak by aj prišli o obidve základne, operácie v Afganistane to neohrozí. Jeho narýchlo ušitá návšteva Biškeku však dokazuje, že na zotrvaní vojakov, minimálne v Kirgizsku, mu veľmi záleží. A nejde len o Afganistan.
MIREK TÓDA