Budú to hodiny úmorných rokovaní šiestich delegácií špičkových diplomatov. V Pekingu sa Čína, Severná Kórea, Južná Kórea, Spojené štáty, Rusko a Japonsko stretli na štvrtom kole rokovaní o severokórejskom jadrovom programe.
Predstava, že Kim Čong-il by mal vlastniť akúsi verziu jadrového kufríka, je desivá. Preto je dôležité so Severnou Kóreou rokovať a udržiavať kontakty. Od štvrtého kola rokovaní sa neočakáva zásadnejší prelom, diplomati však veria, že aspoň v niečom pokročia. Hoci absolútna nedôvera medzi americkou a severokórejskou stranou pretrváva, atmosféra sa teraz zlepšila.
Od posledných rokovaní pred 13 mesiacmi (až doteraz ich blokoval Pchjongjang) sa vymenili štyria vyjednávači. Významný je príchod Američana Christophera Hilla, ktorý je považovaný za mimoriadneho diplomata so skúsenosťami z Bosny a Kosova.
Rozhovory so severokórejskou delegáciou si vyžadujú trpezlivosť, takt i správnu stratégiu, ani to však nezaručuje výsledok.
Náprotivkom Hilla je severokórejský diplomat Kim Kje-kwan, s ktorým sa Američania stretávajú viac než desať rokov. Námestník ministra zahraničných vecí má blízko k vodcovi Kim Čong-ilovi a už v roku 1994 s Američanmi dohodol zmluvu o zastavení severokórejského jadrového programu, ktorú neskôr Pchjongjang vypovedal.
Hill sa s Kimom stretol prekvapivo už v pondelok a 75 minút si vyjasňovali pozície. Americká delegácia včera spravila v úvodnom vystúpení ústretové gesto, keď ubezpečila Pchjongjang, že Washington uznáva jeho suverenitu. "Chápeme to ako danú vec. Spojené štáty nemajú v úmysle zaútočiť." Severokórejský vyslanec Kim, naopak, hovoril, že si želá Kórejský polostrov bez jadrových zbraní.
Severokórejská jadrová kríza vypukla v októbri 2002, keď Spojené štáty oznámili, že KĽDR priznala obohacovanie uránu. Pchjongjang vzápätí vyhostil inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a odstúpil od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Doteraz neuskutočnila žiadne jadrové testy, ale tohto roku vo februári vyhlásila, že má jadrové zbrane.
Pozície pred rokovaním
Severná Kórea: Chce uzavrieť s USA zmluvu o neútočení, požaduje dodávky energie, potravinovú pomoc, zrušenie všetkých sankcií a odstránenie KĽDR zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus. Až po splnení týchto podmienok je ochotná zmraziť jadrový program.
Spojené štáty: Požadujú zastavenie severokórejského programu vrátane technológií na obohacovanie uránu. Odmietajú, že by mali ich jednotky v Južnej Kórei jadrové zbrane, nestoja o zmluvu o neútočení. Naznačili, že by otvorili v Pchjongjangu kanceláriu na znak normalizácie vzťahov.
Japonsko: Včera nastolilo otázku niekoľkých japonských občanov unesených v minulosti severokórejskou tajnou službou. Severná Kórea to odmieta a tvrdí, že ak bude Japonsko ďalej nastoľovať túto tému, opustia rozhovory.
Južná Kórea: Sústreďuje pozornosť na jadrové odzbrojenie. Prisľúbila dodávky energie v objeme, aký vyrába Severná Kórea, ak ich sused zastaví jadrové elektrárne.
(reuters, r)