Po vražde holandského pravicového politika Pima Fortyuna a režiséra Thea Van Gogha sa veľká časť verejnej mienky obrátila proti moslimom. Demonštranti nechýbali ani včera pred amsterdamským súdom. Ten dal včera najprísnejší možný trest - doživotie - odhalenému vrahovi režiséra Van Gogha Mohamedovi Bouyerimu (na fotografii vpravo hore). FOTO - SITA/AP, TASR/AP
V Holandsku dostal islamistický extrémista najprísnejší trest. Prvýkrát za teroristický činKeď si Mohamed Bouyeri v amsterdamskej súdnej sieni vypočul rozsudok o doživotnom treste za terorizmus, nepohol ani brvou. Pokojne a povýšenecky, bez jediného pohľadu na asi dvadsať plačúcich príbuzných a priateľov svojej obete - režiséra Thea van Gogha.
V prísne stráženej budove súdu bol v tej chvíli po prvý raz v histórii Holandska vynesený rozsudok za spáchanie teroristického činu, ktorý vlani otriasol celou krajinou.
Radikálny moslim Bouyeri (27) zavraždil van Gogha za bieleho dňa na jednej z amsterdamských ulíc. Strelil do neho niekoľko rán pištoľou, potom mu podrezal krk a na telo pripol výhražný politický odkaz. Mal byť varovaním pre všetkých, ktorí by znesvätili islam. "Bol to nemilosrdný masaker. Vražda vyvolala v Holandsku vlnu odporu a pohŕdania," zdôvodnil doživotný rozsudok sudca Udo Willem Bentinck.
Van Gogha zavraždili pre jeho kontroverzný film, v ktorom ostro kritizuje údel moslimských žien, trpiacich domácim násilím. Van Gogh, vzdialený potomok maliara Vincenta van Gogha, ukázal odhalené telá moslimiek, na ktoré napísal verše z koránu. Scénar k dokumentu napísala členka holandského parlamentu zo Somálska Ayaan Hirsi Ali, ktorá je odvtedy pod neustálou policajnou ochranou.
Bouyeri sa pred dvoma týždňami súdu k vražde priznal a vyhlásil, že v prípade prepustenia svoj čin zopakuje. Neskrýval svoje želanie stať sa "mučeníkom". Počas celého súdneho procesu pri sebe nosil korán ako symbol jediného práva, podľa ktorého môže byť súdený.
Bouyerov skutok šokoval celé Holandsko považované za ikonu liberalizmu a multikultúrny vzor. Holanďania si náhle uvedomili, že ani ich spoločnosť nie je imúnna voči radikálnym myšlienkam a pomste. Počas nasledujúcich nepokojov útočníci napadli desiatky mešít.
"Ľudia sú stále nervózni, nevedia čo sa kuje za stenami mešít, o ktorých sa vie, že sa v nich vedú radikálne reči," hovorí Oncko Grades neďaleko amsterdamskej mešity Al-Tawhíd, kam dochádzal aj Bouyeri.
Niekoľkoposchodový dom je na prvý pohľad nenápadný. Len pozornejší pohľad cez otvorené dvere odhalí modliacich sa moslimov v tradičných kaftanoch a bielych modlitebných čiapkach. "Ľuďom sa to vôbec nepáči, protestovali. Snažili sme sa s nimi hovoriť, ale dialóg nie je možný," dodáva Grades.
Tak ako Britov šokovalo, že londýnski samovražední atentátnici boli ich spoluobčania, aj Bouyeri a jeho súputníci sú holandskí občania. Podobne ako niekoľko ďalších mládencov narodených už v Holandsku sa nechali zlákať extrémistickým výkladom koránu a začali boj za víťazstvo svojej viery na celom svete. Ďalších dvanásť členov Bouyerovej skupiny podozrivých z terorizmu bude súdených v zvláštnych procesoch. Obyvatelia Holandska sa pýtajú, koľko podobne odhodlaných extrémistov v skutočnosti je a kedy sa stane aj ich krajina terčom veľkého teroristického útoku.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Amsterdam