Poučenie z archívov

Literárna história - ako už z názvu vyplýva - by mala byť predovšetkým dejinami literárnych diel, smerov, pohybov v určitom časovom rámci. Pre totalitné režimy však takéto vymedzenie nestačí, lebo na rozdiel od demokratických spoločností do hry sa dostáva

jú rozličné mimoliterárne sily, ktoré viditeľne i neviditeľne pôsobia na celkový obraz daného písomníctva, na jednotlivé diela, spoluurčujú alebo dokonca menia duchovnú klímu, v akej literatúra vzniká. Takáto história literatúry, aj slovenskej, sa bude musieť ešte len napísať, keďže si to vyžaduje zdĺhavé štúdium všetkých mechanizmov a pák, akými sa komunistickí ideológovia, ba často totálni ignoranti snažili pacifikovať jedného zo svojich najväčších nepriateľov - slobodné slovo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Túto elementárnu pravdu sme si naliehavo uvedomili už pri zborníku štúdií Umenie v službách totality 1948 - 1956, ktorý vydal Ústav slovenskej literatúry SAV vlani, no ešte naliehavejšie ju pripomína kniha mladého slovenského historika Juraja Marušiaka Slovenská literatúra a moc v druhej polovici päťdesiatych rokov (PRIUS, Brno 2001).

SkryťVypnúť reklamu

Autor si vybral podobnú tému ako spomenutý zborník, ale časovo ju lokalizoval najmä na roky 1956 - 1957, najväčšiu kapitolu venoval činnosti Zväzu slovenských spisovateľov a jeho orgánu Kultúrnemu životu a bádateľsky ju prehĺbil o výskum tých najdôležitejších archívov a z nich najmä dokumentov ÚV KSS. Kým zborník vychádza zväčša z verejne dostupných prameňov, Marušiak vyniesol na povrch fakty a údaje často celkom neznáme, šokujúce a odhaľujúce pravé príčiny i pozadia mocenských zásahov alebo niekedy len pokusov o ne. Išlo totiž o obdobie destabilizácie, keď proklamovaná a tvrdo presadzovaná názorová jednota začala dostávať riadne trhliny a spisovatelia čoraz hlasnejšie vyjadrovali nesúhlas s reglementáciou umeleckej tvorby a myslenia, čo sa prejavilo hlavne na II. zjazde čs. spisovateľov v Prahe v apríli 1956. Vedenie strany sa jednak usilovalo o priazeň tvorcov, jednak nešetrilo hrozbami. Navyše jesenná revolúcia 1956 v Maďarsku mala svoj vplyv aj u nás a z dokumentov vysvitá, že stranícki pohlavári sa doslova báli reakcií slovenských spisovateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Marušiak dôkladne preštudoval všetky archívne materiály z tohto obdobia, cituje z hlásení cenzúry o jej zásahoch v Kultúrnom živote, opiera sa o zápisnice z rozličných straníckych zasadaní, kde sa prejavila buď odvaha, alebo zbabelosť jednotlivých spisovateľov. Je to obraz priam napínavý, nabitý udalosťami, úskokmi, manévrovaním, taktizovaním oboch strán. Človek sa až čuduje, čo všetko sa dostalo do archívov prostredníctvom tajných agentov-donášačov: rozhovory, názory, úmysly, plány zväzových funkcionárov sa hneď ocitli v rukách straníckeho vedenia, ktoré potom rýchlo predvolávalo podozrivých, vyhrážalo sa tvrdohlavým, presviedčalo váhavých. V priaznivom svetle sa tu ukázal napríklad Ivan Kupec, Juraj Špitzer, Ladislav Mňačko, vo veľmi nepriaznivom Andrej Plávka, Krista Bendová a ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledujúce kapitoly knihy sa týkajú vzťahu literatúry a moci v rokoch 1957 - 1959, zjazdu socialistickej kultúry roku 1959, prvých rokov časopisu Mladá tvorba, osobných osudov Dominika Tatarku, Jána Smreka a ďalších, potom procesu s tzv. trockistami a napokon zásahu proti príprave encyklopédie v Martine, ktorý sa skončil zatknutím zúčastnených redaktorov vrátane sociológa Hirnera, vedúceho projektu.

Juraj Marušiak si za túto priekopnícku prácu zaslúži prejav vďaky. Škoda len, že sem vkĺzlo niekoľko omylov (nie Müllerová, ale Millerová, nie Miloš, ale Milan Ferko, Bartko nebol evanjelický farár, tým bol Kraus). A zasa kniha, v ktorej chýba menný register! Akoby nikto nemyslel na to, koľko času sa tým ušetrí používateľom, resp. čitateľom knihy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 181
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 006
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 958
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 109
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 250
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 539
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 035
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 622
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu