Apríl 2001 – premiér Mikuláš Dzurinda sa stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a v rozhovore medzi štyrmi očami mu povedal, že pripravovaný zákon o štatúte zahraničných Maďarov v ňom vyvoláva isté obavy. Bolo to prvýkrát, čo Dzurinda naznačil možnosť zhoršenia vzťahov s Maďarskom, ktoré doteraz považoval za veľmi dobré. „Predloha zákona, ako ju poznám, skutočne vzbudzuje vo mne určité obavy, ale tie sa v tejto chvíli ešte nehodí konkretizovať,“ povedal premiér pre SME.
Jún – maďarský parlament prijal zákon o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch počtom hlasov 306. Proti hlasovalo len 17 poslancov a ôsmi sa zdržali. Nepodporil ho len malý opozičný Zväz slobodných demokratov.
Júl – európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen povedal, že podľa neho bude maďarský zákon o štatúte zahraničných Maďarov po vstupe Maďarska do Európskej únie zbytočný. „Zákon nie je problémom, pokiaľ ide o asociačnú dohodu. Mohol by však spôsobiť problémy, ak nebude napĺňaný v súlade s medzinárodnými štandardmi, predovšetkým pokiaľ ide o princíp nediskriminácie,“ povedal Verheugen. Brusel dal Budapešti najavo, že zákon by nemal platiť pre žiadnu krajinu Európskej únie.
November – zastaviť pokles počtu Maďarov na Slovensku by mal podľa poslanca SMK Miklósa Duraya pomôcť práve zákon o zahraničných Maďaroch, ktorý by podporil hlavne mladé rodiny a z krajiny by neodchádzali.
December – Rumusko a Maďarsko podpísali spoločné memorandum o uplatnení maďarského zákona. Rumuni presadili, že susedné Maďarsko otvorí svoj pracovný trh pre občanov Rumunska bez rozdielu národnosti.
Január 2002
– 1. januára vstúpil do platnosti tzv. krajanský zákon. Začali sa distribuovať formuláre pre vydávanie preukazov pre zahraničných Maďarov na územie Slovenska.
– 8. januára predseda vlády Mikuláš Dzurinda po rokovaní koaličnej rady oznámil, že Slovensko navrhne, aby ho vyňali zo zákona o zahraničných Maďaroch tak, ako bolo vyňaté aj Rakúsko.
– 15. januára – prezident Rudolf Schuster kritizoval rezort zahraničia a vyzval, aby do rokovaní o spornom zákone vstúpil premiér Dzurinda. Premiér prezidentovi odkázal, že už v apríli v Budapešti tlmočil výhrady k niektorým ustanoveniam krajanského zákona.
– minister zahraničných vecí Eduard Kukan povedal, že vypovedanie základnej zmluvy s Maďarskom by bolo veľkou chybou. Poprel, že by sa vzájomné vzťahy s Maďarskom dostali na bod mrazu.
– 23. január – štátny tajomník rezortu zahraničia Jaroslav Chlebo rokoval s kolegom Zsoltom Némethom o spoločnej deklarácii s cieľom odstrániť výhrady Slovenska ku krajanskému zákonu. Na konci januára odišiel do Budapešti návrh deklarácie, ktorý vypracovala slovenská strana
Február – Maďarsko tlmočilo stanovisko, že návrh deklarácie, ktorú adresoval Budapešti štátny tajomník Chlebo, sa odlišuje od dohody štátnych tajomníkov obidvoch krajín z 23. januára. (sp)