
Zaručená radosť v chudobnej Afrike – víťazstvo vo futbalovom zápase. FOTO – REUTERS
Blair prirovnal Afriku k Afganistanu pred desiatimi rokmi - štát tam úplne zlyhal a ovládli ho drogy a terorizmus. Nakoniec to pocítili aj ľudia v uliciach amerických miest.
Tony Blair má namierené do Nigérie, Senegalu, Ghany a možno zavíta aj do Sierry Leone. Detaily jeho návštevy nie sú známe z bezpečnostných dôvodov.
Turné sa koná v čase, keď došlo v Nigérii, najľudnatejšom štáte kontinentu, k obnoveniu kmeňových násilností, ktoré si vyžiadali približne 100 životov. „Nigéria je pre zotavenie Afriky kľúčová,“ upozorňuje Herman Hanekom z Afrického inštitútu. Bez nej nemá stratégia obnovy šancu. Afrika v tejto chvíli potrebuje obnovu ekonomiky aj získanie politickej stability.
Blair na poslednom summite priemyselne najvyspelejších štátov G8 v Janove oznámil plán pre Afriku - zvýšenie pomoci, povzbudenie obchodu, pomoc pri ukončení miestnych konfliktov a boj proti chorobám ako AIDS. Zatiaľ zostalo len pri plánoch, Západ sa však pomaly začína hýbať.
Krajiny G8 koncom roka prijali nový model pomoci inšpirovaný povojnovým Marshallovým plánom pre Európu. Afrika by podľa neho na oživenie hospodárstva potrebovala, aby sa tam ročne preinvestovalo 64 miliárd dolárov. Ročný rast ekonomiky by sa mal pohybovať na úrovni sedem percent. Štatistiky ukazujú, že polovica z 800 miliónov obyvateľov afrického kontinentu má na deň menej ako jeden dolár.
Francúzsky prezident Jacques Chirac prijme zajtra v Paríži lídrov 12 krajín Nového partnerstva pre africký rozvoj (NEPAD), s ktorými bude hovoriť o rozvoji Afriky.
Britský premiér v rozhovore pre denník Times pred svojím odchodom do západnej Afriky pripomenul, aké dôležité je využiť šancu a „zahojiť rany Afriky“. „Máme povinnosť konať. Môžeme konať,“ vyhlásil predseda britskej vlády.
(mch, reuters)