BRATISLAVA – Zápas o podobu vyhlásenia Národnej rady k zákonu o Maďaroch v zahraničí trvá už dva dni. Očakáva sa, že parlament vyjadrí nesúhlas s uplatňovaním zákona na území Slovenskej republiky.
Slovenská diplomacia chápe vyhlásenie parlamentu ako pomoc pri vyjednávaní s maďarskou stranou. Rozprava poslancov ale často pripomínala skôr divadlo.
Opozícia včera vyzývala vládu, aby sa správala suverénne. Pýtala sa, čo urobilo ministerstvo vnútra, aby sa zákon na území Slovenska neuplatňoval. Žiadala postihnúť činnosť Združenia za spoločné ciele, ktoré sa podieľa na zbere údajov pre vydávanie preukazov zahraničných Maďarov.
Minister vnútra Ivan Šimko vysvetlil, že nemá zákonnú možnosť uskutočniť kontrolu riadne zaregistrovaného záujmového združenia. „Je to nedostatok Občianskeho zákonníka, ktorý má možnosť parlament napraviť,“ povedal.
Tzv. krajanský zákon poskytuje rôzne zvýhodnenia držiteľom preukazu na území Maďarska. Protesty sú proti finančnému zvýhodňovaniu rodín, ktoré dajú deti do škôl s vyučovacím jazykom maďarským na Slovensku.
Šéfa rezortu diplomacie Eduarda Kukana mrzia nepremyslené výroky. Povedal, že jeho rezort nič nezanedbal. „Rozhodne sa nechodíme do Budapešti doprosovať. Naša práca nebola jalová.“ Podotkol, že prístup slovenskej diplomacie ocenili aj medzinárodné autority. „To nemožno dosiahnuť búchaním do stola a urážkami.“
Opozícia glosovala Kukana vyjadreniami: „Buďte chlap! Nerobte si srandu!“ Tvrdila, že neexistuje obojstranne prijateľná dohoda s Maďarskom, lebo „obeť sa s predátorom nemôže dohodnúť“. Minister Kukan zopakoval, že vláda nedopustí, aby neprijateľné ustanovenia maďarského zákona platili na území Slovenska.
Predseda vlády Mikuláš Dzurinda poslancov požiadal, aby vláde vo vyhlásení neurčovali žiadne termíny. „Vytyčovanie termínov oslabuje pozíciu vlády.“ Podľa neho sporný zákon nie je problém Slovenska a jeho vlády, ale problémom Maďarska.
Jozef Kalman z HZDS označil postup vlády za katastrofálnu prehru a podľa neho by si preto mala zbaliť kufre. Vyčítal jej, že nepostupovala razantne a diplomacia zase zvolila vyčkávaciu taktiku.
Za príliš drahú kalkuláciu označil spoliehanie sa na fakt, že Maďarsko ako člen NATO pomôže Slovensku vstúpiť do aliancie. Parlament má podľa Kalmana konštatovať, že vláda nedostatočne obhajovala slovenské záujmy. Za smiešne označil premiérove výzvy na nevytyčovanie termínov pre vládu, lebo podľa neho termíny určil maďarský parlament.
Poslanec SMK Arpád Duka-Zólyomi si myslí, že výhrady k zákonu sú neodborné a sčasti vyplývajú z pozícií koreniacich v tradíciách politických kruhov naladených proti Maďarom. Rokovanie o zákone susedného štátu označil za nezvyklé.
Duka-Zólyomi hovoril, že iné dohody Slovenska a Maďarska neobsahujú žiadne obmedzenia na poskytovanie výhod občanom druhej krajiny. „Už niekoľko desiatok tisíc občanov dostalo reštitučné dávky vo forme podpory, príplatky k dôchodku alebo v cenných papieroch v zmysle zákonov iných štátov vrátane Maďarska. Je bežné, že organizácie a osoby na území Slovenska sa uchádzajú o rôzne podpory a štipendiá a dostávajú ich podľa predpisov prijatých na území inej krajiny – takisto vrátane Maďarska.“
Poslancovi SDĽ Pavlovi Kanisovi chýbalo v návrhu vyhlásenia parlamentu posolstvo pre občanov Slovenska. Podľa neho maďarský zákon je od 1. januára účinný, ale na Slovensku si to vláda nevšíma a nekoná. „Snáď si nemyslíme, že si maďarský parlament po voľbách k zákonu sadne a prerobí ho.“ Vyzval vládu, aby sa správala suverénne.
Parlament o konečnej podobe vyhlásenia ku krajanskému zákonu rozhodne dnes.