Austrálsky krauliar Grant Hackett si pláva po siedmy titul majstra sveta. Prvý na 400 m trati. FOTO - REUTERS
Ani to veľmi nebolelo. Austrálčan Grant Hackett si bez väčších problémov doplával v Montreale po premiérový titul na 400 m voľný spôsob. Na tisícpäťstovke deväť rokov nepozná prehru, no na štvorstovke mu v ceste vždy stál krajan Ian Thorpe. Porazil ho na troch majstrovstvách sveta po sebe i poslednej olympiáde. Grant sa vždy postavil len na strieborný stupienok.
Thorpe však montrealský šampionát vynechal a keď sa Američan Michael Phelps šokujúco vôbec nekvalifikoval do finále, nemal Hackett žiadne problémy pridať chýbajúci titul. "Škoda, že som si to s nimi nemohol rozdať, ale príliš som sa tým nezaoberal. Som šťastný, že som začal zlatou medailou," vyznal sa vášnivý milovník rýchlych áut, ktorý má pred sebou v Kanade ešte štyri krauliarske trate - na 200, 800, 1500 m a štafetu na 4 x 200 m. "Teraz si už môžem užívať ďalšie disciplíny. Najväčší tlak som zo seba striasol," dodal po nedeli už sedemnásobný majster sveta.
Nedeľňajšia medaila bola pre 25-ročného Hacketta celkovo trinásta zo svetových šampionátov, čím sa Grant vyrovnal doteraz najúspešnejšiemu Thorpovi a Nemcovi Michaelovi Grossovi. Thorpe má však jedenásť zlatých, zatiaľčo Hackett len sedem.
"Sám som zvedavý, ako mi to ďalej pôjde. Najmä na dvojstovke čakám, že to bude tvrdý boj," dodal. V maratóne na 1500 m by svetový rekordér z tejto trate (14:34,56) nemal mať žiadny problém obhájiť titul tretí raz po sebe. Veď konkurencia sa bližšie ako na sedem sekúnd k jeho času nikdy nepriblížila. Američania už dokonca prestali so špeciálnou motiváciou svojich vytrvalcov. Svojho času tomu, kto Hacketta zdolá a ukradne mu svetový rekord, núkali milión dolárov. Márne.
Najviac medailí z MS
1. Thorpe (Austr.) 13 (11 - 1 - 1)
2. Hackett (Austr.) 13 (7 - 4 - 1)
3. Gross (Nem.) 13 (5 - 5 - 3)
4. Popov (Rus.) 11 (6 - 4 - 1)
5. Biondi (USA) 11 (6 - 2 - 3)
6. Montgomery (USA) 9 (7 - 1 - 1)