Teroristi zabíjali v egyptskom letovisku

"Zdalo sa mi prirodzené nezostávať tam, nechcel som to vidieť, jednoducho som utekal." O tom, čo videl, starší Angličan ...

Egypťan rozoberá zničenú strechu tržnice v meste Šarm aš-Šajch, ktorá bola jedným z troch miest, na ktoré zaútočili atentátnici. FOTO - SITA/AP

"Zdalo sa mi prirodzené nezostávať tam, nechcel som to vidieť, jednoducho som utekal." O tom, čo videl, starší Angličan nechce hovoriť. Platí to aj pre ostatných ľudí na hraniciach. Potichu opakujú niekoľko slov: hrozné, potrhané telá, panika, vreskot, kaluže krvi, strach a neznesiteľný zápach z horiacich tiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iní sa zbavujú stresu nadávkami. "Sú to obyčajné zvieratá, to nemôžu byť ľudia. Najprv si vybudujú za milióny letoviská a potom si ich za desať minút zničia," hovorí izraelský Arab Chalíd. Do Šarm aš-Šajchu chodil roky. V sobotu tam bol naposledy.

SkryťVypnúť reklamu

S mnohými ďalšími turistami zo Šarm aš-Šajchu dorazil do Eilatu na izraelskej strane hraníc s Egyptom. Viacerí sa zjavne obliekali v chvate. Ani starší Angličan nečakal, kým z Británie pošlú lietadlo. Krátko po výbuchoch sadol do prvého autobusu smer Izrael.

V Šarm aš-Šajchu včera ráno blúdili turisti po uliciach a čakali, kedy si po nich konečne prídu. Pohľadu na trosky, franforce zo šiat a topánky sa nedalo vyhnúť. Celé zostali len plastové fľaše s minerálkou.

Mnohí turisti odmietli spať v hoteli. Hoci bolo na mieste veľa policajtov, stále sa obzerali. "Tá bezmocnosť vás pomaly zabíja." Mladá Talianka Laura nervózne stláča plastový pohár s kávou. Sedela neďaleko baru, kde to buchlo. Ešte stále ju bolia uši. "My odídeme, ale títo ľudia tu zostanú," ukazuje na egyptských taxikárov.

SkryťVypnúť reklamu

Prišli skontrolovať, čo im zostalo zo živnosti. Nič, auto je len kopa šrotu. Pod ňou je kaluž krvi. "Vraj pri tom aute stáli nejakí mladí chlapci," vysvetľuje taxikár. Kričí a stále sa trasie. V ruke drží moslimský modlitebný náramok a ďakuje Alahovi, že prežil. Táto sezóna sa pre Šarm aš-Šajch skončila.

Veľa hotelov zostalo, ale minimálne týždne bude trvať, kým sa naplnia. V sobotu bolo plno. Hotel Ghazala Garden, do ktorého narazil samovražedný atentátnik, mal jednu z najlepších sezón. Včera jeho ruiny už len tleli. Nebol to len stavebný materiál, ale zrejme aj ľudské telá.

Potápač David z Nového Zélandu krátko pred výbuchom odprevadil do hotela priateľku. Ešte sa chcel prejsť. "Večer som jej povedal, že si ju chcem zobrať. Neviem, kde je. V nemocnici nie je. Stále verím, že sa objaví na pláži," povedal pre izraelské armádne rádio. Do Šarm aš-Šajchu sa prišli potápať. Predali preto auto.

SkryťVypnúť reklamu

David v sobotu zrejme prišiel o všetko. Ľudia v Šarm aš-Šajchu o príjmy, cestovné kancelárie o obľúbenú destináciu a svet stratil nádej, že tá hrôza sa už čoskoro skončí.

Útoky v Šarm aš-Šajch

*  najkrvavejší útok proti turistickýcm cieľom v Egypte

* 88 mŕtvych, z toho asi 10 cudzincov, približne 200 zranených

* 3 výbuchy takmer súčasne o 1:15 h miestneho času

* 2 explózie pri hoteloch, tretia v tržnici

* zadržali 70 ľudí, ich napojenie na pravdepodobne samovražedných atentátnikov zatiaľ nepotvrdili

* k útokom sa prihlásila al-Káida (čtk)

* klenot egyptského turizmu, ale aj miesto významných diplomatických rokovaní

* nachádza sa na juhu Sinajského polostrova

* rekreačné centrum vystavali iba pred 20 rokmi

* v roku 2002 mu UNESCO udelilo titul Mesto mieru

SkryťVypnúť reklamu

* mesto vrátili spolu so zvyškom Sinajského polostrova Izraelčania Egyptu v roku 1982

* stalo sa jedným z najpopululárnejších potápačských letovísk, denne tam pristávajú charterové lety

* medzi turistami pribúdajú Európania, predovšetkým Nemci, chodia aj rekreanti z arabských krajín

* na konci roku 2000 sa tam konal izraelsko-palestínsky summit

* George Bush sa tam v júni 2003 zúčastnil na veľkom americko-arabskom summite

* Egyptský prezident Husní Mubarak tam má rezidenciu

(čtk)

Stredisko malo povesť bezpečného miesta

"Je vlastne šťastím v nešťastí, že slovenské cestovky nemali klientov v hoteli Ghazala Garden. Pretože ak by tam boli, nebolo by to nič výnimočné." Gabriela Kohuthová z cestovnej kancelárie Medina Tours hovorí, že slovenské cestovky majú v ponukách najmä štvor- až päťhviezdičkové hotely. A Šarm aš-Šajch dnes patrí medzi slovenskými turistami, ktorí chcú dovolenkovať v Egypte, medzi najžiadanejšie letoviská.

SkryťVypnúť reklamu

Už pred týmito útokmi boli v Egypte vojenské a policajné kontroly na každom kroku. Z letovísk autobusy s turistami sprevádzajú vojaci k pyramídam, do Luxoru či na Sinaj. "Práve Šarm aš-Šajch má povesť najlepšie stráženého letoviska v Egypte. Do letoviska majú prístup len tí domáci, ktorí tam pracujú," hovorí Kohuthová. Všade sa turisti stretávajú s detektormi kovov - pri vstupe do komplexov a potom aj do jednotlivých hotelov a na recepcie.

Egypt bol pomerne dlho pre našich turistov miestom, kde sa jazdilo na pomerne drahé poznávacie zájazdy bežnými leteckými linkami. Až keď sa asi pred piatimi rokmi odvážili vypraviť prvé dve cestovné kancelárie charterové lety, objavili ho Slováci ako tradičnú letnú destináciu. Dovtedy, hoci vzdialený len štyri hodiny letu, bol exotikou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes egyptské letoviská predáva väčšina cestoviek. "Cenové rozdiely medzi jednotlivými hviezdičkami v Egypte nie sú také vysoké, ako inde. Naši klienti si zvyknú radšej priplatiť, ale majú istotu, že kvalita aj hygiena stravy bude vyššia," hovorí Kohuthová. Egyptské štvorhviezdičkové hotely sa svojimi službami zvyčajne dajú porovnávať s európskymi trojhviezdičkovými.

Zatiaľ nie je jasné, ako sa útoky odrazia na cenovej politike egyptských hotelierov. Cestovné kancelárie nakupujú jednotlivé hotely vždy rok dopredu - na konci letnej sezóny na tú ďalšiu. Na toto leto sa ceny prvýkrát po čase mierne zvyšovali. Určite sa začne ešte s prísnejšou kontrolou v jednotlivých letoviskách.

Prvý veľký útok proti turistom v Egypte bol v septembri 1997. Pri vchode do chrámu kráľovnej Hatšepsut pri Luxore zahynulo 62 ľudí, z toho 58 európskych turistov. Posledný významný incident sa odohral v októbri minulého roka. Po výbuchoch v letoviskách na pobreží Červeného mora zomrelo 34 ľudí. JANA ČEVELOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Šarm aš-Šajch bol až do soboty pre turistov veľkým lákadlom. FOTO - TASR

Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Šarm aš-Šajch

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 740
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 552
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 561
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 554
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 405
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 083
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 218
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu