Pavel Dostál nechýbal takmer na žiadnej divadelnej premiére. FOTO - ČTK
Keď sa vlani v novembri zúčastnil Pavel Dostál v Divadle Radka Brzobohatého na premiére svojej hry Dvaja na smetisku, ktorú napísal v 80. rokoch spolu s Miroslavom Horníčkom, bol napriek čerstvo diagnostikovanej rakovine pankreasu optimistom. Najdlhšie slúžiaci ponovembrový český minister zápasil so zhubnou chorobou takmer rok, o svojom zdravotnom stave informoval verejnosť.
V januári pre MF Dnes o svojej chorobe hovoril ako o svini, ktorej sa nepoddá. O pár dní, keď ako vychudnutý pacient blahoželal pracovníkom brnianskeho Masarykovho onkologického ústavu k jeho sedemdesiatinám, povedal: "Keď sa ocitnete v situácii, ako som ja, tak sa nebojíte zlých správ, môžete totiž povedať, nestraš ma, ja mám rakovinu."
Do politiky vstúpil v roku 1990, keď sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia za Občianske fórum, v roku 1991 vstúpil do Českej sociálnodemokratickej strany a od roku 1998 pôsobil v štyroch kabinetoch ako rešpektovaný minister kultúry. Vo svojej funkcii presadil veľa zmien. Medzi svoje najväčšie úspechy zaraďuje prijatie nového autorského zákona v roku 2000.
V povedomí širokej verejnosti sa zapísal v druhej polovici deväťdesiatych rokov, keď sa ako poslanec stal obeťou brutálneho útoku za svoje verejne proklamované protirasistické postoje. Politik s neodmysliteľným šálom, pripomínajúcim jeho umelecké korene, sa vtedy ešte stačil úspešne presadzovať aj ako divadelník i publicista. Nadväzoval najmä na svoju činnosť v šesťdesiatych rokoch, keď bol umeleckým vedúcim divadla Experiment v rodnom Olomouci a autorom mnohých divadelných hier a filmových scenárov.
Vtedy sa stal aj členom komunistickej strany, z ktorej vystúpil na protest proti vstupu vojsk Varšavskej zmluvy. Nebola to jeho jediná revolta. V kritických augustových dňoch pomáhal s protiokupačným vysielaním Československého rozhlasu, aj za to si vyslúžil dvadsaťročný umelecký dištanc, počas ktorého vystriedal viacero robotníckych povolaní.
Pavla Dostála si občania aj kolegovia zachovajú ako čestného a priameho človeka, ktorý sa vždy snažil "nezhlúpnuť z politiky". Aj preto v poslednom čase čoraz viac, a nielen zo zdravotných dôvodov, uvažoval o závere svojej politickej kariéry a návrate k divadlu i novinárčine.
Nedávno, pri poslednej rozlúčke s herečkou Stellou Zázvorkou povedal slová, ktoré dnes patria aj jemu: "Existuje jeden klaunský epitaf, ktorý hovorí: Len keď za slzou príde smiech, uvidím, že ste ma mali radi."
Šesťdesiatdvaročný Pavel Dostál bol druhýkrát ženatý, z prvého manželstva mal syna a dcéru, z druhého dve dcéry, bol aj štvornásobným starým otcom.
(čtk, sita, kul)
Pavel Dostál prehral svoj boj s rakovinou
BRNO - Český minister kultúry a najobľúbenejší politik Pavel Dostál (62) včera ráno podľahol v Brne rakovine. Zomrel potom, ako mu zlyhala pečeň. Podľa lekárov v Masarykovom onkologickom ústave absolvoval protinádorovú liečbu veľmi dobre. No po určitom zlepšení sa jeho stav v posledných dňoch opäť zhoršoval.
Lekári v septembri 2004 Dostálovi vyoperovali zhubný nádor z pankreasu. No choroba sa po niekoľkých mesiacoch vrátila a prejavila sa metastázami na pečeni.
"Minister zomrel v kruhu rodiny," oznámila primárka Katarína Petráková. Rodinní príslušníci boli pri Dostálovi neustále, posledné tri týždne aj v noci. Jeho stav sa zhoršoval z hodiny na hodinu od piatku.
Bývalý premiér a šéf ČSSD Miloš Zeman navštívil svojho priateľa v ústave pred mesiacom a Dostál bol vtedy ešte plný odhodlania a elánu. "Bohužiaľ sa ukázalo, že aj keď mal vôľu bojovať so smrťou, smrť bola silnejšia," povedal Zeman pre Český rozhlas. (čtk, r)