Na Slovensku sa začala žatva. Podľa aktuálnych odhadov bude tento rok tiež dobrá úroda. Farmári však majú z tejto na prvý pohľad pozitívnej správy vrásky na čelách. Trhová cena obilia je už dnes nízka, sklady sú po vlaňajšom rekordnom roku stále plné a prebytky budú môcť predávať za intervenčné ceny Európskej únii až od novembra. FOTO - TASR |
Po minulé roky poľnohospodári pýtali od vlády kompenzácie za neúrodu, vlani sa naopak sťažovali, že nemajú kde uskladniť rekordnú úrodu. "Nie sme fabrika. Nevieme, koľko vyrobíme a či to bude stačiť, aby nás to uživilo," argumentuje Oravec. Podľa neho bude aj tento rok dobrá úroda, odhaduje, že 15 percent pod vlaňajšou úrovňou.
Situáciu na trhu s obilím označil Oravec za tragédiu. "Máme preplnené sklady ešte z vlaňajška, keďže úroda predaná v intervenčných nákupoch Európskej únie ešte neodišla. Obilia je u nás toľko, že jeho cena klesla na 3120 korún za tonu, pričom minimálna cena v intervenčných nákupoch je 101 eur (3940 Sk)," vyhlásil.
Na otázku, kedy sa bude poľnohospodárom dariť tak, aby nepýtali od štátu čoraz viac peňazí, šéf Oravec odpovedal: "Nikdy to nebude ideálne. Momentálne trpíme tým, že musíme podnikať v podnikateľskom prostredí, ktoré sa výškou dotácií veľmi odlišuje od prostredia v starej únii, hoci sme na tom istom trhu." (tv)