FOTO - TASR
BRATISLAVA - Farmári žiadajú na budúci rok od štátu viac peňazí. Zo štátneho rozpočtu pýtajú dorovnať priame európske dotácie na úroveň 65 percent pôvodnej európskej pätnástky. Z Bruselu a Bratislavy by tak o rok spolu dostali vyše 10,8 miliardy korún, čo by bolo o štvrtinu viac, ako čerpajú tento rok.
Ministerstvo financií farmárom k bruselským dotáciám v predpokladanej sume 5,8 miliardy korún ďalších päť miliárd nechce doplatiť. "Je prirodzené, že ak zvýšime balík peňazí na agrodotácie, na podporu iných oblastí, napríklad vzdelávania či informatizácie, by ostalo menej," tvrdí poradca ministra financií Peter Papanek.
"Nami požadovaných 65 percent nie je nič iné, len vynegociovaná pozícia dosiahnutá na kodanskom summite a podpísaná pánom premiérom," oponuje šéf agrokomory Ivan Oravec. Na prístupovom summite v Kodani dostali nové členské krajiny únie 'mapu' zvyšovania priamych platieb pre farmárov. Na budúci rok je maximálna výška štátnej pomoci stanovená 65 percentami dotácií v 'starej' únii.
Farmári avizujú, že budú hľadať podporu vo vláde aj v parlamente. "Chceli by sme sa stretnúť postupne so zástupcami všetkých koaličných strán. Veľmi nerád by som sa dočkal toho, aby sa situácia vyhrotila do takej miery ako napríklad v Maďarsku (poľnohospodári tam blokovali cesty, pozn. red.)" tvrdí Oravec.
Otvorenie licitácií o dorovnávanie priamych platieb na politickej úrovni pripravuje aj rezort financií. "Zvyšovanie dotácií bude predmetom ďalších rokovaní o prioritách na rokovaniach vlády aj v koaličnej rade," potvrdil Papanek. Konkrétne návrhy doplácania subvencií rezort financií ešte nepredstavil. "Urobíme tak v stredu," avizuje Miklošov poradca.
Priame platby dostávajú farmári podľa toho, koľko pôdy obrábajú. Plocha aj počet dotovaných fariem a družstiev pritom z roka na rok klesá. Zatiaľ čo v roku 2002 ministerstvo pôdohospodárstva vyplatilo dotácie na plochu 2,2 milióna hektárov, v roku 2003 to bolo už o 100-tisíc hektárov menej a vlani dostali farmári priame platby na pôdu s výmerou už len 1,831 milióna hektárov. Rezortný minister Zsolt Simon to odôvodnil výsledkami kontrol oprávnenosti poskytovania priamych platieb podľa satelitných snímok a technológiou GPS. Naopak, počet farmárov žiadajúcich o dotácie rastie. Zo 4200 v roku 2002 na 13 832 tento rok.
Minister financií Ivan Mikloš má iné priority ako dotovať slovenských farmárov. Jeho rezort chce peniaze radšej minúť na znižovania štátneho dlhu a na takzvanú znalostnú ekonomiku, teda napríklad na vzdelanie a informatizáciu.
Šéf Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej asociácie Ivan Oravec obhaj
je záujmy farmárov. Tvrdí, že bez štedrejších národných doplatkov k priamym platbám z Bruselu poľnohospodári zo Slovenska nevedia konkurovať na jednotnom trhu.
Priame platby pre slovenských farmárov
(EÚ 15 = subvencie spolu
= 100 %) z Bruselu zo Slovenska v korunách
rok 2004 25 % 28 % 53 % 7,42 mld.
rok 2005 30 % 24 % 54 % 8,24 mld.
rok 2006* 35 % 30 % 65 % 10,81 mld.
*požiadavky farmárov