FOTO - AUTOR |
Príznaky spály jadrovín sa môžu objaviť na všetkých častiach napadnutých stromov. Najnápadnejšie sú však na kvetoch, mladých plodoch a na koncoch mladých výhonkov, ktoré sa hákovito ohýnajú (na snímke). Charakteristickým príznakom je hnednutie až černenie postihnutých pletív, pričom na napadnutých pletivách sa často objavujú hnedé kvapky baktériového slizu.
Podľa platného zákona o rastlinolekárskej starostlivosti patrí pôvodca spály jadrovín - baktéria Erwinia amylovora - medzi nebezpečné karanténne organizmy, pri ktorých platí tzv. ohlasovacia povinnosť. Každé podozrenie na výskyt spály jadrovín treba okamžite hlásiť najbližšiemu okresnému fytoinšpektorovi Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP), alebo vzorky chorých rastlín zaslať priamo do diagnostického laboratória ÚKSÚP-u (Hanulova 9/A, 844 29 Bratislava 42).
Vzorky posielané poštou treba zabaliť najprv do vlhkého, potom do niekoľkých vrstiev suchého filtračného alebo novinového papiera a napokon vložiť do mikroténového alebo igelitového vrecka, ktoré treba dôkladne zalepiť. V sprievodnom liste ku vzorke treba uviesť lokalitu, druh a odrodu postihnutej plodiny, ako aj presnú adresu pestovateľa. Po otestovaní zaslanej vzorky vydá ÚKSÚP rastlinolekárske opatrenia, ktoré musí pestovateľ bezpodmienečne dodržať. Zvyčajne ide o okamžitú likvidáciu celých stromov alebo odrezanie a spálenie napadnutých konárov. Náradie použité na odber vzoriek z podozrivých stromov treba vydezinfikovať v 70-percentnom liehu.
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK