Minister chce zákonom umožniť vstup nových investorov do kúpeľníctva. Neobsadených je 1500 prameňov, ale podnikatelia by mohli rozširovať aj existujúce kúpele.
"Niektoré kúpele využívajú vodu na 60 percent, je prirodzené, že ten, kto vodu využíva, bráni inému podnikateľovi, aby tam prišiel. Ak však noví záujemcovia splnia podmienky, nebudeme im brániť podnikať tak, aby nepoškodili pôvodných," povedal Zajac.
Liečivé pramene, bahno či vzduch sú vlastníctvom štátu a noví podnikatelia ich budú prevádzkovať. Zákon stanoví, za akých podmienok a na ako dlho môžu získať povolenie. Minister predpokladá, že takto sa môžu rozšíriť Piešťany, Trenčianske Teplice alebo Sliač.
S príchodom nových podnikateľov by sa malo v kúpeľoch prehodnotiť aj ochranné kúpeľné pásmo. Podľa Zajaca zákon vyrieši nespokojnosť miest s tým, že štát v týchto pásmach obmedzuje ich vlastníctvo. Ráta sa totiž aj s finančným odškodnením.
Zásadnou zmenou je vyňatie prírodných minerálnych stolových vôd, ktoré budú ako potravina upravené Potravinovým kódexom. V súvislosti s týmto zákonom bude treba opäť novelizovať zákon o poskytovateľoch.
Zákon o verejnom zdravotníctve podľa ministerstva "opúšťa model hygienicko-epidemiologickej starostlivosti a zameriava sa na ochranu, podporu a rozvoj verejného zdravotníctva". Mal by znížiť počet úradov verejného zdravotníctva a podľa Zajaca priniesť aj finančné úspory. (dro)