Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma popiera akúkoľvek vinu za postihy politickej opozície v čase, keď bol pri moci. Na snímke odpovedá na otázky novinárov počas svojho ozdravného pobytu v Karlových Varoch v marci tohto roku. FOTO - ČTK
Ešte nedávno vládli Ukrajine a všetci sa ich báli. Dnes strácajú spojencov a možno ich čaká väzenie. Čo robí bývalý prezident Leonid Kučma a riaditeľ jeho administratívy Viktor Medvedčuk, kedysi druhý najmocnejší muž v krajine?
Internetový denník Ukrajinská pravda zverejnil fotografie interiérov humanitárneho Kučmovho fondu, ktorý založil vlani na jeseň. Veľkorysé vnútorné úpravy vraj vyšli na milióny dolárov. Bohatá výzdoba, mramorové steny, maľovaný kazetový strop, kachlový sporák, mahagónový nábytok ozdobený pozlátenými ornamentami. "Zariadenie nového fondu exprezidenta Kučmu pripomína architektonický štýl, ktorým bol obklopený v prezidentskom sídle," píše denník. Dom zvonka pripomína skôr zámok, než kanceláriu charitatívnej organizácie.
Podľa rôznych odhadol mohol Kučma za desať rokov, čo bol prezidentom Ukrajiny, zhromaždiť majetok v hodnote od 2 do 7 miliárd dolárov. Pokiaľ je to pravda, bol by Kučma jedným z najbohatších Európanov.
Zemetrasenie pod Kučmom
Zdá sa však, že zo svojho bohatstva sa radovať nebude. Na konci oranžovej revolúcie sa porazený Kučma dohodol s vtedajšou opozíciou a Viktor Juščenko mu neformálne prisľúbil imunitu. Teraz však nad ňou visí otáznik.
Generálna prokuratúra totiž oficiálne začala skúmať nahrávky, ktoré v roku 2000 tajne obstaral pracovník prezidentskej ochranky Mykola Melnyčenko. Po ich zverejnení rozvíril ukrajinskú politickú scénu, ale vyšetrovatelia ich dosiaľ nebrali vážne.
Na jednom zo záznamov Kučma nepriamo dáva pokyn na odstránenie novinára George Gongadzeho, ale vyplývajú z nich desiatky ďalších prípadov porušenia ukrajinských zákonov. Kučmu už vypočúvali, trestné stíhanie však proti nemu zatiaľ nezačali.
Janukovyč
Prokuratúra v posledných mesiacoch intenzívne vyšetruje zákonnosť niektorých rozhodnutí minulej vlády. Vypočúvali exministra financií a 1. vicepremiéra Mykolu Azarova, ktorý dal protizákonne špeciálne prémie zo štátneho rozpočtu olympijským víťazom.
Vypočúvali aj Viktora Janukovyča, ktorého obviňujú zo zneužívania štátneho rozpočtu na súkromné účely. Expremiér vyšetrovanie označil za politicky motivované a obvinil Juščenkovu vládu z prenasledovania opozície.
Janukovyč, ktorý sa po svojej volebnej porážke odmlčal, teraz zakladá nový opozičný blok, ktorý ponesie jeho meno. Blok Viktora Janukovyča by podľa prieskumov mohlo vo voľbách podporiť okolo 15 percent voličov.
Návrat Medvedčuka
Ozýva sa aj Viktor Medvedčuk. Predseda teraz opozičnej Sociálnej demokracie bol v rokoch 2002 až 2005 hlavou prezidentskej administratívy. V Kučmových časoch sa o ňom hovorilo ako o druhom najmocnejšom mužovi v krajine, ktorý stál v pozadí mnohých afér. Bol známy napríklad takzvanými "temnikmi", ktoré každé ráno zasielal do všetkých televízií a nariaďoval v nich, o čom sa má v správach hovoriť.
Teraz oznámil návrat do politiky. "Keď som zastával funkciu riaditeľa administratívy, nemohol som si dovoliť verejne vystupovať, považoval som to za nekorektné. Teraz sa situácia zmenila."
Ani on sa však nemôže radovať. Premiérka Julija Tymošenková už Medvedčuka cez médiá vyzvala, aby si "zabalil najnutnejšie veci, lebo ho čoskoro čaká väzba". "Som pripravený na všetko," reagoval Medvedčuk. "Ujsť z krajiny sa však nechystám."
Autor: LUBOMÍR GOMBOS, Kyjev pre SME