Najmenej desať ľudí už kubánske úrady zadržali od 14. júla po malej demonštrácii disentu v Havane. Vtedy si niekoľko ľudí pripomenulo smrť 41 utečencov, ktorí sa v roku 1994 pokúsili na lodi opustiť ilegálne ostrov a úrady ich snahu zmarili. FOTO - REUTERS |
Kubánsky režim upratuje. Zveľaďujú schátrané ulice, sochy revolucionárov dostávajú nový náter a disidentov zatvárajú.
Júlový útok na kasárne Moncada (26. júla 1958) sa považuje za oficiálny začiatok víťaznej kubánskej revolúcie, a preto sa národné oslavy pripravujú veľmi starostlivo.
Včera zatkli troch disidentov. Podľa agentúr ide o Luisa Angela Medinu, člena zakázanej Kubánskej liberálnej strany a Anaika Panecu z takisto ilegálnej Strany 30. novembra. Tretí sa volá Marcelo Lopez Banobre a patrí medzi slávnu sedemdesiatpäťku väzňov z marca 2003. Patril medzi tých štrnástich šťastnejších, ktorých režim minulý rok prepustil. Teraz je prvým z prepustených, ktorý sa do väzenia po niekoľkých mesiacoch na slobode vracia.
Marcelo Lopez Banobre je príkladom, že žiadna politická zmena na Kube nenastala a veľkorysé prepustenie niekoľkých disidentov bolo iba prázdnym gestom voči Európskej únii.
Tí, ktorí sa dostali na slobodu, to vedia. "Ja som na to dokonca dostal papier, kde sa píše, že ma prepúšťajú len na obdobie, kým sa mi zlepší zdravie," hovorí nezávislý ekonóm Oscar Espinosa Chepe. Pustili ho po 20 mesiacoch väzenia vo veľmi zlom zdravotnom stave. Ústne mu vtedy niekoľkokrát zopakovali, že ak bude ďalej kritizovať režim, zase ho zatknú.
Nové zatýkanie očakával aj jeden z najznámejších kubánskych disidentov Oswaldo Payá. Je autorom projektu Varela, ktorý sa stal pre režim zámienkou na najmasovejšie zatýkanie v roku 2003. Podpisy pod výzvu za referendum o ekonomických a politických reformách sa pritom zbierajú ďalej.
"Sme pod enormným tlakom. Režim sa nás snaží paralyzovať, vypočúva ľudí, ktorí sa podpísali pod Varelu, kradnú nám hárky, zadržiavajú ľudí na cestách. Nezastrašujú iba našich aktivistov, ale aj ich rodiny, ženy prepúšťajú z práce, deti vyhadzujú zo škôl. Je to tichá vojna, ale je to vojna," povedal pre SME.
Účtovanie režimu s jeho oponentmi sa zrejme neskončilo. Elizardo Sanchéz, predseda ilegálneho kubánskeho výboru pre ľudské práva a národné zmierenie, agentúre AFP povedal, že ide o "sériu zatýkaní". Jeho prvá vlna sa zrejme skončí v deň národných osláv, na ďalšie možno nebudeme čakať dlho.