Pacientka, ktorej gynekológ zistil hrčku na prsníku, dostala termín až na jún 2006. Keďže nechcela rok žiť v neistote, hľadala iné riešenie. Najskorší voľný termín na september našla až v Lučenci.
Hlavný odborník na onkológiu Igor Andrašina hovorí, že ak lekár nahmatal hrčku, vyšetrenie by sa malo urobiť do dvoch až troch mesiacov. "Treba odlišovať medzi preventívnym vyšetrením a včasnou diagnostikou. V tomto prípade ide o včasnú diagnostiku." Pacientkam radí, aby sa v podobných prípadoch vrátili k špecialistovi a dohodli sa s ním čo ďalej. Lekár im môže vystaviť nové odporučenie, v ktorom môže žiadať neodkladné vyšetrenie, alebo navrhnúť vyšetrenie na inom pracovisku.
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti kontroluje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten denníku SME odpovedal, že ak ide o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, pacientku musia vyšetriť bez čakania. Na čakací zoznam by ju mohli zaradiť iba v prípade, že vyšetrenie je v rámci preventívnej prehliadky a lekár vážny nález nenahmatal.
Čakacie doby na mamografické vyšetrenie sú v regiónoch rôzne. Podľa Petry Kafúnovej, hovorkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kde je poistená aj pacientka z Banskej Bystrice, to závisí od dvoch faktorov. "Od kapacity zariadenia alebo zvýšeného dopytu, ktorý nebolo možné predpokladať". Najlepšie je na tom Bratislavský kraj.
Riaditeľka baskobystrického centra Novamed Ľubica Finďová hovorí, že súčasný zákon neumožňuje pacientom zaplatiť za vyšetrenie mamografom, musí ho hradiť poisťovňa. "Žena staršia ako 40 rokov má nárok raz za dva roky na preventívne mamologické vyšetrenie vrátane mamografie. Keďže zákon je nový a neuplynuli ešte dva roky, nesplnenie zákonnej povinnosti zdravotných poisťovní sa ťažko preukazuje," hovorí riaditeľka. Podľa nej by cena tohto vyšetrenia mohla byť okolo 460 korún.
V Bratislave firma Medirex disponuje dvomi mamografickými pracoviskami na Tehelnej ulici a na v poliklinike v Karlovej Vsi. Na vyšetrenie mamografom tam pacientky čakajú mesiac. "Všetky čakajú rovnako bez ohľadu na poisťovňu, v ktorej sú poistené," povedal hovorca spoločnosti Pavel Machava. Pacientku môžu vyšetriť prednostne v mimoordinačných hodinách. Firma si za to účtuje poplatok 500 korún. Machava povedal, že mesačné čakanie zatiaľ nemôžu skrátiť, pretože mamografické vyšetrenie sa nedá robiť priebežne. "Dopyt je vysoký a prekračuje naše kapacity."
Ženy v Levoči čakajú na vyšetrenie mamografom od troch do šiestich mesiacov. V prípade Levoče nejde o limity poisťovní, ale o to, že najbližší mamograf je v Spišskej Novej Vsi a ten nestíha.
Ako je to s limitmi zdravotných poisťovní na vyšetrenia
Zdravotné poisťovne nelimitujú počet mamografických vyšetrení. "Limity sú zvyčajne postavené na jednotlivé časti zdravotnej starostlivosti a drahé vyšetrenia. Mamografické vyšetrenie je zahrnuté v globálnom limite pre rádiodiagnostiku alebo spoločné vyšetrovacie metódy," hovorí riaditeľka firmy Novamed Ľubica Finďová.
Vyšetrenie mamografom je pre poskytovateľa náročné, pretože hlavnú časť nákladov tvoria náklady na snímky. "Ak prekročí limit, nestráca iba nárok na úhradu svojej práce, ale stráca aj prostriedky, ktoré vynaložil na snímky a ich spracovanie."
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej Petra Kafúnová tvrdí, že poisťovňa je ochotná zvýšiť peniaze na mamografické vyšetrenia, ak o to poskytovateľ požiada a preukáže aj opodstatnenosť svojej požiadavky. "Príkladom je nárast počtu mamografických vyšetrení uhradených v 1. polroku 2005 asi o 20 % v porovnaní s rokom 2004."
Podľa hovorkyne poisťovne Dôvera Zuzany Zúbekovej poradovník na mamografiu je preto, že "ide o špecializovaný prístroj, ktorý nemožno použiť na iné vyšetrenia".
Poradovníky sú aj na ďalšie vyšetrenia. "Väčšinu diagnostických výkonov robíme do troch týždňov. No pri CT je to do dvoch mesiacov, pri magnetickej rezonancii pre niektoré poisťovne už na tento štvrťrok nemáme žiadny limit, pretože sme ho vyčerpali v prvom polroku," hovorí Finďová. Pre niektoré poisťovne museli lekári na nejaký čas zastaviť objednávanie - vyšetrení sa predlžovali na viac ako pol roka. (dro)