BRUSEL - Päťdesiatštyri percent obyvateľov Európskej únie považuje za dobré, že ich krajiny sú súčasťou tejto organizácie. Je to o dve percentá menej než vlani, ale svedčí o tom, že napriek ekonomickej kríze a zlej nálade po prehratých referendách vo Francúzsku a Holandsku je únia naďalej obľúbeným konceptom.
Posledný prieskum Eurobarometra však ukázal značné rozdiely medzi štátmi. Členstvo v únii teší hlavne občanov zakladajúcich členských štátov a krajín eurozóny. Nové členské krajiny, škandinávske štáty a Británia sa tvária zdržanlivejšie. Na Slovensku považuje členstvo v únii za dobré 54 percent ľudí, v Česku 49 percent - dokonca o štyri percenta viac než vlani na jeseň, čo je opačný trend než vo väčšine krajín. Najnadšenejší sú Luxemburčania (80 percent), najskeptickejší Briti (36 percent).
Celkovo z prieskumu vyplýva, že ľudia majú voči únii kritickejší postoj, nie sú si istí jej budúcnosťou, sú si však vcelku istí, že byť v únii stojí za to a že proces integrácie má pokračovať. Na Slovensku je 63 percent ľudí presvedčených o výhodách členstva, kým 27 percent si myslí, že výhodné nie je. V Česku je tento pomer 56:33. Negatívny názor prevláda nad pozitívnym jasne vo Švédsku, v Británii, na Cypre a v Rakúsku.
Oproti minuloročnej jeseni poklesla výrazne dôvera v inštitúcie únie - o päť percent v prípade Európskeho parlamentu a o šesť percent u Európskej komisie. Prvej verí 52 percent ľudí, druhej 46 percent. Najradšej majú inštitúcie únie Maďari, Belgičania a Luxemburčania, najviac sa protivia Britom a prekvapujúco aj Nemcom. (čtk)