Prieskum sa uskutočnil medzi 9. májom a 14. júnom, teda v čase negatívnych referend o ústave. Podľa mnohých hlasov ľudia predovšetkým vo Francúzsku hlasovali proti práve v obave z ďalšieho rozširovania o Turecko.
Za to, že sa európska verejnosť neobrátila proti novým členom úplne chrbtom, môžu nové členské krajiny, ktoré sú so 72 percentami za. Naopak z obyvateľov pôvodnej pätnástky podporuje rozšírenie len 45 percent.
Všetkých desať nováčikov sa tak umiestnilo na popredných miestach, na čele so Slovinskom (79 percent za). Slováci sú tretí, rozšírenie podporuje 73 percent. Naopak najmenej priaznivcov majú čakatelia na členstvo v Rakúsku (31 percent) a Francúzsku (32 percent).
"Prieskum potvrdil celkovú únavu z minuloročného rozšírenia o desať nových krajín," poznamenal hovorca Európskej komisie Mikolai Dowgielewicz.
Ukázalo sa to i včera počas rokovania ministrov zahraničia krajín únie, ktorí v tejto veci vôbec nepokočili. Britský minister zahraničia Jack Straw oznámil, že sa únia pokúsi vyriešiť otázku, či začať rokovať o vstupe Turecka podľa plánu 3. októbra a či možno zároveň spustiť rokovanie s Chorvátskom až na neformálnej schôdzke v septembri.
Chorvátsko pritom netrpezlivo očakávalo prísľub skorého otvorenia vstupných rozhovorov, ktoré sa mali začať už tento rok v marci. Nestalo sa tak preto, že Záhreb dosiaľ nevydal Medzinárodnému trestnému tribunálu pre zločiny v bývalej Juhoslávii hľadaného vojnového zločinca Ante Gotovinu.
Veľká Británia, ktorá vedie tábor krajín nesúhlasiacich so začatím rozhovorov s Chorvátskom bez Gotovinu v Haagu, včera ani ako predsednícka krajina neustúpila zo svojich pozícií. Jej súčasťou je tiež podpora Turecka na vstup do únie. Avšak včera dôrazne zazneli hlasy, že nie je prípustné začať rozhovory skôr s Tureckom než s Chorvátskom. Proti je hlavne Rakúsko a tiež Slovensko a Slovinsko. "Nevieme, čo s tým robiť, nevieme, ako túto situáciu zmeniť. Preto i dnes - hoci sa diskusia nečakala - sme vystúpili. Stále upozorňujeme, že táto otázka by sa mala riešiť," povedal novinárom slovenský minister zahraničia Eduard Kukan.
S Tureckom má zase problém cyperský minister Jorgos Iacovu. Včera sa sťažoval, že Ankara sa nestavia k uznaniu Cypru tak, aby mal Cyprus istotu, že to skutočne urobí.