FOTO
Tvrdia to štúdie dvoch think-tankov, podľa ktorých existuje priama súvislosť medzi britskou zahraničnou politikou a útokmi v Londýne.
Vláda takéto interpretácie odmieta a za povrchné ich označuje aj konzervatívna opozícia. Časť labouristov premiéra Tonyho Blaira však hovorí, že sa nad tým treba zamyslieť.
Bývalá ministerka Blairovej vlády Clare Shortová, ktorá rezignovala na protest proti britskej účasti vo vojne proti Saddámovi Husajnovi, tvrdí, že existuje priame spojenie medzi vojnou v Iraku a výbuchmi v Londýne. Shortová tiež spochybňuje význam novej protiteroristickej legislatívy, ktorú začal pripravovať Blairov kabinet. Podľa nej bude mať opačný účinok, ako zamýšľa vláda: teda "naženie" extrémistom nových prívržencov. Doteraz podobné názory ventiloval len George Galloway, labouristický poslanec vyšetrovaný pre podozrivé obchody s režimom Saddáma Husajna.
Tony Blair od začiatku odmietal spájať vojnu v Iraku či Afganistane s výbuchmi v Londýne. Hovoril skôr o "zvrátenej verzii islamu", ktorá útočí na britské hodnoty. Tak vystupovali aj jeho ministri a väčšina médií tiež hovorila o hlbších, skrytejších príčinách. Teraz sa to začína meniť.
"Myslím, že britská vláda sa začína báť, že skôr alebo neskôr začnú ľudia hovoriť o britskej účasti na vojne v Iraku," povedala AP Rime Allafová z Kráľovského inštitútu medzinárodných vzťahov.
Práve táto organizácia je za štúdiou, podľa ktorej vojna v Iraku podporuje propagandu a financovanie al-Káidy a nadháňa jej nových ľudí.
Ďalší think-tank, Rada pre ekonomický a sociálny výskum zasa tvrdí, že Britov ohrozuje spojenectvo s Američanmi a podpora vojny proti terorizmu.
"Čas na ospravedlňovanie terorizmu sa skončil. Teroristi udreli v krajinách, ktoré sú s Američanmi, ktoré podporili vojnu v Iraku, ale aj v takých, čo s tým vôbec nič nemali," povedal v Bruseli britský minister zahraničia Jack Straw.
Faktom však je, že britská verejnosť sa po Londýmne bude pýtať na Irak častejšie. Bez ohľadu na to, či má spojenie medzi Irakom a Londýnom logiku. Nejde totiž len o teroristov v metropole, ale aj rastúci počet mŕtvych britských vojakov v Iraku. Teórie, že Briti sa k civilistom správajú slušnejšie ako Američania, a preto na nich odboj toľko neútočí, už dávno neplatia.
Briti napokon už od minulého týždňa nepopierajú, že existujú plány na postupný odchod z Iraku. Opakujú však, že nejde o žiadny útek, ale o plánované znižovanie stavov a prenechávania väčšej kontroly Iračanom. To isté tvrdia aj Američania.
Londýnski atentátnici boli v Pakistane
Traja zo štyroch londýnskych atentátnikov boli vlani v Pakistane. Potvrdili to pakistanské úrady a britská polícia tak má prvú konkrétnu stopu, ktorá by mohla viesť k prepojeniu londýnskych útokov na al-Káidu.
Muhammad Sidique Khan (na snímke hore) a Shehzad Tanweer (na snímke dole) do Pakistanu prišli a aj z neho odišli spoločne. V krajine, ktorá je považovaná za raj teroristov, strávili tri mesiace. Hasib Hussain bol v Pakistane vlani v júli.
Pobyt atentátnikov v Pakistane odhalil systém Pisces: každého človeka, ktorý príde do krajiny, odfotia. Fotky z pakistanského imigračného úradu včera zverejnili. (reuters)
foto - tasr/afp
FOTO