. Ak by sa to aj podarilo, je podľa niektorých analytikov otázne, či by takáto dotácia nespravodlivo nezvýhodnila iba jednu skupinu ľudí.
Únia s peniazmi na obnovu panelákov zatiaľ nepočíta. "EÚ nezasahuje do vnútorných záležitostí jednotlivých členských štátov v oblasti bytovej politiky a vo svojich smerniciach vylučuje možnosť priameho použitia štrukturálnych fondov na účely bývania," povedala SME Monika Szabová z ministerstva výstavby.
Snaha o rozšírenie pomoci z eurofondov aj na problematiku bývania je teraz spoločná pre Slovensko i ďalšie členské štáty. "Prezentovaný zámer je založený na snahe o rozšírenie možností čerpania štrukturálnych fondov o účel zameraný na obnovu obytného prostredia, v žiadnom prípade nie je možné hovoriť o zvýšení prostriedkov zo štrukturálnych fondov pre Slovenskú republiku," dodala Szabová.
Analytik Tatra banky Róbert Prega považuje riešenie problémov zastaraných panelových domov cez štrukturálne fondy za príliš jednostranné. "Dotácia vybranej skupiny obyvateľstva automaticky znevýhodňuje ostatných, napríklad majiteľov rodinných domov. Mnohí vlastníci panelových bytov k nim prišli lacno a štát by im tak výrazne finančne pomohol aj pri ich nevyhnutnej obnove," povedal Prega.
Ministerstvo za komplexnú obnovu bytového prostredia považuje obnovu "okolitých obytných priestorov". "Tvrdenie o využití peňazí len na technickú obnovu panelákových domov je zavádzajúce," povedala Szabová. Štrukturálne fondy by podľa nej mali slúžiť len ako doplnkový zdroj a dva hlavné by mali byť súkromného a verejného chaktereru.
Financovanie obnovy prostredníctvom bytových spoločenstiev zatiaľ viazne. Na vine je nedostatok peňazí. I tak však obnova v menšej miere prebieha. Príležitosť využili niektoré firmy, ktoré zdarma ponúkajú zateplenie obvodového plášťa domu a modernizáciu výťahu. Má to však jednu podmienku: ako protihodnotu firmy žiadajú postavenie podkrovných apartmánov na streche bytovky. "Nie všetky domy sú vhodné na postavenie podkrovia," hovorí Juraj Benetín z firmy, ktorá stavia podkrovné byty. Na prístavbu bol až dodnes potrebný stopercentný súhlas vlastníkov bytov, ale v budúcnosti by ich malo byť menej.