Predsedovia košickej a prešovskej župy Rudolf Bauer a Peter Chudík považujú za jednu z príčin, že o využívaní peňazí z eurofondov sa rozhoduje v Bratislave. V košickej župe sa zo 700 podaných projektov podarilo získať peniaze len na 216.
Župani považujú súčasný systém rozdeľovania európskej pomoci za neefektívny. Vyzývajú vládu, aby doterajší "sektorový" model zmenila. "Regionálne rozdeľovanie, založené na solidarite s menej rozvinutými regiónmi Slovenska, umožní vyrovnanejší rozvoj krajiny," tvrdia. Podobný systém podľa nich dobre funguje v susedných krajinách, kde peniaze získavajú priamo regióny, ktoré ich rozdeľujú podľa vlastných priorít.
Obe župy vyše roka pracujú na spoločnom regionálnom operačnom pláne Slovensko - Východ. Ide napríklad o dobudovanie infraštruktúry, podporu cestovného ruchu, znižovanie nezamestnanosti, či zlepšenie ochrany proti povodniam. Podľa županov by to prinieslo "želaný ekonomický rozvoj a vyššiu kvalitu života takmer tretine obyvateľom Slovenska" a zároveň by sa zmenšili rozdiely medzi západom a východom krajiny.
V rokoch 2007 až 2013 môže Slovensko získať od únie približne 11 miliárd eur. Podľa županov by tretina mala putovať na východ. "Zo skúseností našich susedov je zrejmé, že integrovaný prístup k rozdeľovaniu finančných prostriedkov pre jednotlivé regióny je oveľa efektívnejší ako centrálne rozhodovanie," hovorí Bauer.