ovičovom stanovisku. Chýba v ňom však vyjadrenie, či prezident dokument podpíše, alebo nie.
Hovorca Marek Trubač dodal, že prezident podľa ústavy ratifikuje medzinárodné zmluvy, a ústava nespomína ďalšie podmienky. Ústavný súd teda vraj nemôže povedať, čo odklad vykonateľnosti uznesenia parlamentu znamená pre prezidenta. "Zrejme si túto skutočnosť uvedomil aj Ústavný súd. Preto uvádza v odôvodnení svojho uznesenia, len čo znamená odklad vykonateľnosti uznesenia Národnej rady," píše Trubač.
Ústavný súd včera tvrdenia prezidentskej kancelárie nekomentoval. Vo štvrtok prijal na ďalšie konanie sťažnosť skupiny občanov, ktorí napadli uznesenie parlamentu o ratifikácii euroústavy. Sú presvedčení, že prijatím euroústavy Slovensko vstúpi do štátneho zväzku a o tom naša ústava striktne vyžaduje referendum. Predseda súdu Ján Mazák vtedy informoval, že Ústavný súd uložil prezidentovi, aby euroústavu zatiaľ nepodpísal.
Ústavný právnik Radoslav Procházka tvrdí, že v krajinách, ktoré sa hlásia k princípom právneho štátu, je zvykom rozhodnutia Ústavného súdu rešpektovať. Pripomína, že ak by to Gašparovič neurobil, bol by v rozpore s tým, ako sa správal jeho predchodca pri problémoch s voľbou predsedu Najvyššieho súdu Súdnou radou. Obáva sa, že prezident by podpisom mohol rozhodovanie súdu znefunkčniť.
(sita, rp)