
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Mesto sa o prijatie zákona snažilo od roku 1997 a jeho schválením sa stala Štiavnica prvým slovenským mestom, ktorého ochrana a rozvoj sú garantované zákonom. Ako konštatoval primátor Banskej Štiavnice Marián Lichner, celý systém ochrany a rozvoja mesta sa týmto krokom dostáva pod kontrolu štátu.
Ministerstvo kultúry v spolupráci s mestom bude každoročne pripravovať program podpory mesta. Vláde takto v pravidelných intervaloch predložia návrhy, ktoré sa budú týkať priorít Štiavnice na každý rok.
Mesto od realizácie zákona očakáva zabezpečenie stability prostredia predovšetkým v oblasti rekonštrukcie historických objektov. V tomto prípade ide o mimoriadne nákladnú záležitosť, na ktorej stroskotáva oprava mnohých cenných objektov. Tie by sa mali dostať do rúk inštitúcií či jednotlivcov, ktoré sú schopné zabezpečiť ich obnovu. Na nesolventnosť majiteľov už totiž doplatili mnohé vzácne stavby. Posledným výkričníkom je vzácny Hellov dom, ktorému hrozí dokonca zrútenie. Nadácia Hellov dom, ktorá ho vlastní, požiadala príslušné orgány o možnosť zrútiť ho. Na jeho obnovu nemajú totiž dostatok financií. Dom má narušenú statiku a hrozba, že by padajúce murivo mohlo ohroziť chodcov na blízkej komunikácii, je reálna.
Mesto a okresný úrad v Banskej Štiavnici sa jednoznačne postavili proti podobným snahám a snažia sa nájsť spôsob, ako dom zachrániť. Aplikácia zákona v praxi by podobné prípady zohľadňovala.
Podľa štiavnického primátora je prvoradé, aby našiel zákon uplatnenie v praxi, čo bude závisieť v prvom rade od novozvolenej samosprávy. Od roku 1992 je Banská Štiavnica v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
KVETA FAJČÍKOVÁ