BRATISLAVA – O možných problémoch B.M.G. Investu debatujú aj politici v parlamente. Hovoria o tom na chodbách, ale aj v rokovacej sále. Väčšinou svorne tvrdia – také vysoké výnosy, ako ponúkal B.M.G., nemohli byť trvalo udržateľné. Pád vlády, ak by sa potvrdili informácie o problémoch spoločnosti, však nepripúšťa ani koalícia, ani opozícia.
„Štyri roky hovoríme, že vklady v týchto subjektoch nie sú chránené. Keď takýto podnik padne, vkladateľ už peniaze neuvidí. Je na zváženie, či má človek riskovať,“ povedal poslanec SMK László Gyurovsky. Poslanec HZDS Jozef Brhel viní vládu. „Mala prijať jasné pravidlá. Bol to jej záväzok, že vytvorí jednotný regulačný orgán pre finančné trhy. Ak bude mať B.M.G. Invest problémy, hrozí sociálny výbuch.“
„Politické pozadie z našej strany absolútne vylučujem,“ povedal Jozef Brhel. To isté tvrdí jeho stranícky kolega Sergej Kozlík. „Ak niekto ponúka 31-percentný výnos, tak sa problém vyhrotí bez ohľadu na to, aká osoba sa spomína v pozadí. Takýto typ podnikania má svoje parametre a vysoký výnos naznačuje, že to nemohla byť trvalo udržateľná záležitosť.“ Kozlík tvrdí, že nemá informáciu o prípadnom napojení Majského na B.M.G. Invest ani o jeho možnej podpore opozičným stranám. „Neviem o tom, a to som v štruktúrach HZDS dosť vysoko. Keď takéto chýry idú, človek ich eviduje, ale ja naozaj oficiálne o ničom neviem.“
Bývalá ministerka financií, dnes nezávislá poslankyňa Brigita Schmögnerová nevylučuje ani politické väzby. „Čakali sme, že keď prijmeme prísnejšiu legislatívnu normu, a tou je nový zákon o cenných papieroch, niektoré z týchto inštitúcií sa nebudú schopné prispôsobiť a padnú. Kampaň, v ktorej sme vysvetľovali riziká, trvala pomerne dlho. Hovorili sme ľuďom – neriskujte svoje usporené prostriedky.“ Vládu by prípadný pád B.M.G. Investu podľa nej neohrozil. „Neviem prečo. Hoci tu či prší, či sneží, môže za to vláda. Ľudia sa budú musieť naučiť, že zodpovednosť je na nich. Vláda vytvára určité prostredie a práve za tejto vlády sa legislatíva sprísnila. Ale jediná, už krajná možnosť je zakázať takéto inštitúcie, ale potom by sme sa zasa dostali do paľby kritiky liberálov, ktorí tvrdia, že obmedzujeme podnikanie.“
Sergej Kozlík oponuje, že vláda váhala. „Ak to bol typ pyramídovej hry a vláda nedokázala prijať aktívne opatrenia, vystavila ľudí obrovskému riziku. Ale vláda nepadla ani po krachu Devín banky, kde tiež konala rozporne.“
Poslanec Pravej SNS Rastislav Šepták hovorí, že je to pre ľudí tvrdá rana. „Vláda mala využívať všetky mediálne možnosti, aby upozorňovala, že je nezmysel dosahovať 31-percentné výnosy. Vláda je za to sčasti zodpovedná, pretože mohla posilniť štátny dohľad.“
Opozičné strany sa včera v parlamente snažili vyzvať premiéra, aby prišiel vysvetliť, čo robila vláda a čo plánuje robiť. Za pomoci SOP a SDĽ sa im to podarilo a Mikuláš Dzurinda musí v piatok poslancom vysvetľovať. RICHARD FILIPKO