BRATISLAVA – Nebankové nelicencované subjekty zhromažďujú peniaze od obyvateľstva, aby mohli financovať svoje podnikateľské aktivity. Tie zahŕňajú rôzne viac alebo menej ziskové, prípadne aj stratové, aktivity – lízing, riadenie médií a stávkových kancelárií, obchod s realitami. Časť vyzbieraných prostriedkov sa podľa Asociácie správcovských spoločností používa aj na získavanie nových klientov, čiže na reklamu. Okrem toho niektoré skrachované nelicencované subjekty peniaze jednoducho spreneverili.
Nelicencované subjekty ponúkajú oproti iným spoločnostiam oveľa vyššie úroky. Odborníci sú presvedčení, že je nereálne, aby tieto firmy dokázali dlhodobo zarobiť toľko, koľko ponúkajú klientom. Aby dokázali splácať vklady, potrebujú nebankové subjekty stále nové peniaze, čo je typické pre pyramídové hry, tvrdí asociácia. Na udržanie sa nad vodou nebankový subjekt podľa nej potrebuje ročný prírastok vkladov 30 až 40 percent.
Spôsoby získavania peňazí sú rôzne. Niektoré spoločnosti si založili družstvo, iné podpisujú zmluvy o tichom spoločenstve, zmluvu o správe finančných prostriedkov alebo zmluvu o pôžičke.
Životnosť spoločností je obmedzená. V prípade krachu za vložené prostriedky neručí nikto iný len firma. Aj keď firma tvrdí, že ručí majetkom celej skupiny, podľa asociácie sú záruky nebankových subjektov nedostatočné. „Aj keď budú mať investori zmenku, či záložné právo na akcie, ak v nebankovom subjekte nie je žiadny majetok, pohľadávky investorov nie je z čoho uspokojiť,“ povedala asociácia.
Doteraz podľa asociácie skrachovalo na Slovensku viac ako dvadsať nebankových subjektov. Ani v jednom prípade klienti nedostali späť svoje vklady. Ľudia tak prišli takmer o štyri miliardy korún. Ďalších asi 20 miliárd, ale možno aj oveľa viac, spravuje asi tridsiadka existujúcich spoločností. (gk)