
Americký režisér Robert Altman začal tento rok vo veľkom štýle. Pred dvoma týždňami si odniesol Zlatý glóbus za réžiu k filmu Gosford Park, uplynulú nedeľu cenu pre režiséra od britského večerníka The Evening Standard a na festivale v Berlíne si prevezme Zlatého medveďa za celoživotné dielo. FOTO - TASR/AP
Lola beží o život) s názvom Heaven (Nebo). Nový riaditeľ berlínskeho festivalu Dieter Kosslick povedal: „Tom Tykwer je jeden z najväčších nemeckých režisérov. Sme radi, že jeho prvá medzinárodná produkcia otvorí náš festival. Heaven je nádherným príkladom tvorivého potenciálu nemeckého filmu.“
Hlavnými hviezdami tejto zmesi trileru, ľúbostného príbehu a morálnej drámy - nakrútenej podľa posledného scenára Krzystofa Kieślowského (zomrel v roku 1996) a jeho spolupracovníka Krzystofa Piesiewicza sú Cate Blanchettová (Kráľovná Alžbeta) a Giovanni Ribisi (60 sekúnd).
Osemnásť svetových premiér
Okrem nového riaditeľa bude na festivale i niekoľko ďalších noviniek. Počas záverečného ceremoniálu bude tohto roku prvýkrát udelená Cena Premiere za prvý film. O jej držiteľovi rozhodne zvláštna porota, ktorá bude posudzovať režijné debuty v sekciách Súťaž, Panoráma, Fórum, Nemecké filmy a Detské filmy. Ďalšou novinkou je Rotterdam-Berlinale-Express. Šesť noviniek z trhu filmových projektov CineMart v Rotterdame bude prezentovaných i na Berlinale. Je medzi nimi i nový scenár Alexandra Sokurova Otec a syn.
V súťaži uvedú 18 svetových premiér a tri režijné debuty. Lasse Hallström (Čokoláda) predstaví svoju novinku The Shipping News s Kevinom Spaceym, Judi Denchovou, Julianne Moorovou a Cate Blanchettovou.
Po šiestich rokoch má v súťaži zastúpenie Maďarsko. Film Pokušenie (réžia Zoltán Kamondi) - príbeh mladého chlapca hľadajúceho si svoje miesto vo svete, bol pred pár dňami uvedený na Maďarskom filmovom týždni v Budapešti. Diváci sa môžu tešiť i na novinky Ozona, Altmana, Taverniera či Čanga I-moua. Film Čistá duša, nedávno ocenený štyrmi Zlatými glóbusmi, bude uvedený mimo súťaže. A spolu s ním niekoľko zaujímavých dokumentov, napríklad novinka režiséra Mikrokozmu Jacquesa Perrina Putujúce vtáky - pohľad na svet z doslova vtáčej perspektívy, alebo taliansky dokument Ďalší svet je možný o udalostiach spojených so summitom G8 v Janove.
Medzi mnohými jeho režisérmi sú napríklad i Damiano Damiani a Mario Monicelli. A dokument Tulák a diktátor údajne vrhá nové svetlo na Chaplinovu nesmrteľnú komédiu Diktátor. Projekcia jej reštaurovanej kópie festival 17. februára zakončí.
Elektrické tiene
Mottom programu sekcie Fórum sú „elektrické tiene“, čo je doslovný preklad „dian jing“, čínskeho výrazu pre film. Po Vietname sa tohto roku totiž predstaví trinásť mladých nezávislých filmárov z Číny. Ich filmy sa zaoberajú aktuálnymi problémami - bezdomovci, drogová závislosť, nezamestnanosť, prostitúcia. Mladí režiséri cítia povinnosť dokumentovať túto fázu vývoja spoločnosti. „Možno situáciu veľmi nezmeníme, ale nemôžeme nereagovať na to, čoho sme svedkami,“ povedal jeden z nich. Medzi filmami sú i Plody mora, ktoré mali možnosť vidieť diváci na MFF Bratislava.
V sekcii Panoráma predstaví svoj režijný debut - krátkometrážny film The Yellow Bird - herečka Faye Dunawayová. Hlavnými témami tejto sekcie sú tentoraz migrácia, duch a ideály sedemdesiatych rokov a hudba.
Svoje narodeniny v Berlíne už tradične oslavuje Miloš Forman. A pretože má tohto roku sedemdesiatiny, privezie so sebou i úplne nový režisérsky zostrih Amadea s niekoľkými doplnenými scénami. Zlatého medveďa za celoživotné dielo si tohto roku odvezú režisér Robert Altman a herečka Claudia Cardinale. Podľa najnovších informácií do Berlína zavíta i Richard Gere, ale o pár týždňov neskôr. V Reichstagu bude hovoriť o dodržiavaní ľudských práv v Tibete.
Autor: Berlín(Autor je pracovník SFÚ a publicista)