Severná Kórea a Irak majú, alebo sa snažia vyzbrojiť armádu najmodernejšími zbraňami vrátane rakiet a jadrových bômb. To platí aj pre Irán. Ich režimy však priam volajú po zmene - milióny ľudí v nich trpia pre svojvôľu diktátorov. Zato situáciu v Iráne charakterizuje prinajmenšom „zdravý pomer“ síl: v krajine sú proreformní, ale aj tí, ktorých USA od islamskej revolúcie v roku 1979 považujú za nepriateľov.
Kým najvyšší iránsky duchovný Alí Chameneí po najnovších amerických obvineniach zaútočil na „krvilačného“ Busha a USA nenazýva inak ako „veľký Satan“, proreformný prezident Muhammad Chattámí hovorí len o „ponižujúcom zasahovaní do vnútorných vecí“.
Akokoľvek, Irán vyvoláva strach. Najmä to, že by mohol mať zbrane hromadného ničenia, že určité skupiny podporujú teroristické skupiny na Blízkom východe a že sú proti existencii židovského štátu. Irán sa však tejto generácie postupne zbavuje sám.
Amerika zabudla na túto dynamicky sa rozvíjajúcu časť iránskej spoločnosti. Poslednými vyhláseniami jej spôsobili dokonca vážnu škodu. „Samozrejme, že sa konzervatívci teraz cítia byť silnejší, keď sa ich predpovede o USA ukázali ako pravdivé,“ cituje agentúra Reuters profesora politických vied v Teheráne Muhammada Musávího.
Alí Amsarí, profesor histórie Blízkeho východu tvrdí, že prezident Chattámí videl v afganských udalostiach príležitosť na zlepšenie vzťahov s USA. Viedol spory s Chameneím o tom, či pomôcť Američanom v Afganistane. „Reformisti pocítia dočasné zmrazenie myšlienky, že s USA sa oplatí rokovať,“ hovorí Amsarí.
Vojnu v Afganistane vlastne vyhrali spojenci Iránu združení v Severnej aliancii. EÚ a OSN ocenili, že iránski predstavitelia pomohli v Bonne v decembri presvedčiť vzpurných afganských veliteľov, aby podporili dočasného premiéra Hamída Karzaja. Výsledkom intervencie vyslancov Iránu bolo údajne aj to, že aliancia oslobodila Kábul, ale moc dala do rúk dočasnej vlády.
Prevážili však iné kroky Iránu. USA si všímali, že sa Irán snaží destabilizovať vládu Afganistanu a pomáha utečencom z al-Káidy. K tomu sa pridali izraelské obvinenia. Proti Iránu hovorí najmä objavenie lode Karine A, ktorá viezla údajne iránsky náklad zbraní pre Palestínčanov.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ