VARŠAVA - Odvolací súd v juhopoľskej Poznani včera odsúdil 79-ročného dôchodcu Henryka Maniu na osem rokov väzenia za pomáhanie pri vyvražďovaní židovských obyvateľov Poľska v hitlerovskom tábore v Chelmne nad Nerom. Povrdil tak minuloročný výrok súdu v neďalekom Konine.
Ide o prvý právomocný rozsudok v prípade, ktorý otvoril poľský Inštitút národnej pamäte (IPN), zaoberajúci sa stíhaním zločinov komunizmu a fašizmu.
Žalobca pre Henryka Maniu pôvodne požadoval pätnásťročný trest. Pri treste zohral úlohu vek obžalovaného. Podľa poľských zákonov človek, ktorému súd dokáže účasť na genocíde, môže počítať až s doživotným žalárom.
„Vyhladzovací tábor v Chelmne bol peklom, na ktorom sa Henryk Mania zúčastnil nie ako obeť,“ odôvodnil vlani výrok sudca koninského súdu Marian Pogorzelski. Odvolací súd sa za jeho rozhodnutie plne postavil.
Sám odsúdený sa k vine po celý proces a ani po vynesení rozsudku nepriznal. „Ja som holocaust nevymyslel,“ bránil sa.
Prokuratúra starému mužovi kládla za vinu, že od decembra 1941 do apríla 1943 aktívne pomáhal nemeckým okupantom v likvidácii tamojšieho židovského obyvateľstva. V tábore patril medzi osem Poliakov, ktorých si Nemci vybrali za svojich pomocníkov. Židov bil, odoberal im cennosti a odev a odvádzal ich do nákladných automobilov, ktoré slúžili ako mobilné plynové komory.
Odsúdený sám prežil mnoho rokov v tábore ako väzeň. Sám Mania sa snažil sudcovi vysvetliť, že v tábore bol proti svojej vôli a že čokoľvek robil, bolo to pod hrozbou vyvraždenia zvyšku rodiny. K vine sa nepriznal.
Súdu sa podarilo dokázať, že Henryk Mania sa mohol voľne pohybovať po tábore i mimo neho, svedkovia potvrdili tiež jeho pravidelné styky s dievčatami v Chelmne.
Prípad poľských pomocníkov z Chelmna otvorili už bezprostredne po vojne, ale z dosiaľ nevyjasnených príčin vtedajšie vyšetrovanie ukončili.
JAN MELICHAR, čtk