BRATISLAVA - Generálna prokuratúra dostala v piatok anonymné trestné oznámenie na politickú stranu Slovenská pospolitosť. Denníku SME to potvrdila hovorkyňa Jana Tökölyová. Anonymný pisateľ tvrdí, že sa strana dopúšťa rasovo motivovaných trestných činov.
Ministerstvo vnútra stranu zaregistrovalo 18. januára, lebo vraj splnila zákonom stanovené podmienky. V jej politickom programe sa pritom objavujú také ciele, ako je zrušenie parlamentnej demokracie, zákaz väčšiny cirkví či obmedzenie vplyvu menšín na chod spoločnosti.
Najradikálnejšie pôsobí snaha zaobstarať pre Slovensko "zbraňový systém s vysokým ničivým účinkom a možnosťou zničenia nepriateľa už na jeho vlastnom území". To všetko v čase, keď Slovensko oficiálne nemá medzi štátmi žiadneho nepriateľa.
Strana navonok pôsobí dojmom polovojenskej organizácie. Jej členovia nosia uniformy, svojho šéfa označujú titulom vodca. Na organizovaných podujatiach dodržiavajú prísnu disciplínu a chodia vo vyrovnaných zástupoch.
Zákon o politických stranách hovorí, že strana nesmie svojimi stanovami, programom alebo činnosťou porušovať ústavu, zákony a medzinárodné zmluvy. Podľa toho istého zákona musela pospolitosť svoj program spolu so stanovami predložiť už pri svojej registrácii. Napriek tomu ministerstvo nemalo výhrady a zaregistrovalo ju.
"To sa nemalo stať," myslí si politológ Miroslav Kusý. "Toto je podľa mňa príklad organizácie, ktorá je za hranicou, ktorá evidentne hlása rasovú, triednu a inú nenávisť," hovorí. Podľa neho aj v demokracii treba ukázať, že spoločnosť má hranice tolerancie a po ich prekročení nikomu nedovolí verejne vystupovať.
Tento postoj je typický pre Európu, ale cudzí USA, kde je tolerancia k extrémistickým skupinám podstatne väčšia a môžu voľne hlásať svoje presvedčenie. "Európa sa od Ameriky líši tým, že prešla skúškou nacizmu aj komunizmu, ktoré prišli demokratickým spôsobom k moci a potom demokraciu zvrhli," vysvetľuje rozdiel Kusý.
"Ak strana vyvíja činnosť, ktorá nie je v súlade s ústavou, ktokoľvek môže podať podnet na Generálnu prokuratúru," hovorí Alena Koišová z ministerstva vnútra. Návrh na rozpustenie strany môže predložiť generálny prokurátor a rozhoduje o ňom Najvyšší súd. Zatiaľ sa to nikdy nestalo.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka podľa Tökölyovej rozhodne, kto sa bude podnetom zaoberať.
(rp, mož)
Pospolitosť chce zbrane hromadného ničenia
* Parlamentná demokracia údajne zlyhala, preto treba zaviesť do spoločnosti stavovský princíp. Pospolitosť ju chce podľa svojho programu rozdeliť medzi 10 stavov, do ktorých by sa občania registrovali a podľa toho by mali stavy pomerné zastúpenie v "SNR". Vlastný stav by napríklad mali štátni úradníci, obchodníci či učitelia. Ide o tzv. korporativizmus, ktorý je typický pre fašizmus.
* Jedným zo stavov by boli aj národnostné menšiny, ale v SNR by mohli mať len také zastúpenie, aké má slovenská menšina v ich materských štátoch. V praxi by maďarská menšina by nemala zastúpenie, ani len teoreticky by ho nemohlo získať rómske etnikum, keďže nemá vlastný štát.
* Slovenský štát treba podľa pospolitosti budovať na národnom princípe, "príslušníci národnostných menšín budú mať možnosť, ak im tento princíp nebude vyhovovať, opustiť územie Slovenska".
* Pospolitosť chce okamžite vystúpiť z NATO, ktoré považuje za teroristickú organizáciu. Za "prvoradého nepriateľa našej štátnosti" označuje Maďarsko. Preto chce dôkladne zabezpečiť južnú hranicu a obnoviť predvojnovú Malú dohodu s Rumunskom a Srbskom. "Len keď spoločnými silami rozbijeme Maďarom ich uhorský sen, len vtedy v strednej Európe zavládne skutočný pokoj a trvalý mier."
* Pospolitosť mieni spraviť "všetko preto, aby bola slovenská armáda vybavená zbraňovým systémom s vysokým ničivým účinkom a možnosťou zničenia nepriateľa už na jeho vlastnom území". Takým môžu byť chemické, biologické alebo jadrové zbrane.
* V programe je aj zavedenie trestu "nútených prác najmä za zločiny proti národu a štátu", hranica trestnej zodpovednosti 12 rokov, fajčenie osôb mladších ako 18 rokov má byť trestným činom, činnosť silových rezortov, ako aj tajnej služby bude prísne podriadená národnému a štátnemu záujmu..."
* Pospolitosť navrhuje postaviť "mimo zákona" všetky cirkvi "okrem katolíckej, evanjelickej a pravoslávnej".