V Bratislave sa v sobotu konala demonštrácia proti vstupu Turecka do Európskej únie. Usporiadala ju občianska iniciatíva Hlas pre Európu. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Ak by Ústavný súd vyhovel podaniu opozície, ktorá namieta, že rozsah zdravotnej starostlivosti určený zákonom nie je v súlade s ústavou, stali by sme sa prvou krajinou na svete, ktorá by zaručovala kompletnú zdravotnú starostlivosť vrátane interrupcií alebo plastickej chirurgie ako plne hradenú z verejného poistenia. Vyhlásil to v Slovenskom rozhlase minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Upozornil, že aj poplatky za lieky a stomatologické výkony by boli protiústavné. "To nie je ekonomicky možné."
Podľa poslanca HZDS Viliama Soboňu reforma zdravotníctva slúži záujmom finančných skupín. "Jej autorom nemôže byť žiaden zdravotník ani odborník v zdravotníckych systémoch." Hovorí, že sa zabudlo na medicínsky aspekt. "Reforma posilnila diktát poisťovní, pričom zdravotníckych pracovníkov a pacientov postavila do úlohy bezmocne sa prizerajúcich štatistov."
Prístup sociálne odkázaných občanov k zdravotnej starostlivosti sa po reforme výrazne zhoršil, tvrdila predsedníčka SF Zuzana Martináková. Kritizovala, že reformy nie sú koordinované a ekonomicky
slabšie skupiny obyvateľstva na ne výrazne doplácajú. Podľa nej by vláda mala týchto občanov od platenia poplatkov v zdravotníctve oslobodiť.
Zajac trvá na vyberaní "marginálnych" poplatkov, ktoré podľa neho prispievajú k regulácii spotreby. Ich únosnosť by mal riešiť sociálny systém. "Len na ministerstve práce akosi nepočujú na to ucho," poznamenal. Občania, ktorých poplatky dostávajú pod hranicu hmotnej núdze, by podľa neho mali poberať adresnú pomoc, peniaze na to sú.
(tasr)