Obyvatelia Vaziristanu majú oveľa bližšie k al-Káide a Talibanu ako k vláde v Islamabade. FOTO - REUTERS |
Traja zo štyroch londýnskych teroristov majú pakistanský pôvod a zdá sa, že aspoň jeden z nich prešiel výcvikom v Pakistane. Stále väčšia pozornosť vyšetrovateľov sa preto sústreďuje na túto krajinu. Pakistan upozorňuje, že Británia by nemala zvaľovať vinu na iné krajiny a vyriešiť si najskôr musí problémy doma. Posledné správy z Pakistanu sú však dôkazom, že britské problémy môžu naozaj súvisieť s tými pakistanskými. Pakistan je naďalej malým rajom teroristov.
Obyvatelia jednej z jeho najdrsnejších častí Vaziristanu chcú spolupracovať s al-Káidou i Talibanom a odmietajú pakistanskej armáde oznámiť, kde sa nachádzajú ich základne. Cez víkend sa tu uskutočnili masové protesty proti USA a na podporu mudžahedínov. V správnom stredisku Vaziristanu Miran-Šah vyšli ľudia, ktorí podporujú radikálne skupiny oveľa viac než vládu v Islamabade, na pohreb niekoľkých miestnych mladých mužov zabitých deň predtým Američanmi. Stalo sa tak v sobotu po tom, čo zrejme zaútočili na americkú základňu na území Afganistanu a ich auto zasiahli delostreleckou strelou už v Pakistane, kam sa z akcie vracali.
Miestne kmene sú rozhorčené "drzosťou" cudzincov, ktorí si dovoľujú zabíjať Pakistancov na ich výsostnom teritóriu. "Preč s Amerikou, krajinou kacírov. Nech žije islam!" volali demonštranti po tom, čo sa pohreb zmenil na protestnú akciu. Miestny duchovný vodca kričal: "Vaziristan je pripravený na džihád. Musíme i naďalej pomáhať mudžahedínom."
Oficiálny Islamabad a reaguje na demonštrácie zdržanlivo. Nemôže si dovoliť poštvať proti sebe obyvateľstvo bojovného Vaziristanu, kde v miestnych voľbách jasne víťazia islamskí radikáli.
Podľa zahraničných rozviedok sa môže práve vo Vaziristane, na pakistansko-afganskom pomedzí, skrývať vodca al-Káidy Usáma bin Ladin i šéf hnutia Taliban mulla Omar. Od roku 2003 pakistanské úrady striedavo sľubujú, že sú im na stope, striedavo tvrdia, že obaja muži už nežijú alebo odišli kamsi do zahraničia. Do dnešného dňa sa však pri žiadnej z vojenských operácií, na ktorých sa v posledných mesiacoch zúčastňuje len vo Vaziristane až 70-tisíc pakistanských vojakov, nepodarilo Ládina ani Omara chytiť či zlikvidovať.
Odborníci majú rôzne názory na to, do akej miery sú obaja muži dnes ešte dôležití a či ešte riadia teroristické útoky po celom svete. V každom prípade, Pakistan by bol i bez nich jedným z miest, odkiaľ stále prichádzajú signály svedčiace o tom, že teroristi tu majú slušné zázemie.
Pakistanský prezident Parvíz Mušarraf pred tromi dňami oznámil, že jeho bezpečnostné služby zatkli štyroch mužov podozrivých zo spoluúčasti na londýnskych teroristických útokoch. Podobne hrdo oznamoval už predtým zatknutie niekoľkých významných osôb napojených na al-Káidu.
"Zlomili sme im chrbticu," povedal v máji tohto roku, keď polícia zadržala slávneho Abu Farada žal-Libbího, trojku v hierarchii al-Káidy. Podobne prezident jasal pri zatknutí Jemenčana Ramzu Šibu na pakistanskom území v roku 2002.
Snaží sa svojim americkým partnerom dokázať, že to s bojom s terorizmom myslí vážne a od roku 2002 zakazuje jednu islamskú stranu za druhou. Tie sa však bleskovo premenovávajú a vytvárajú nové koalície.
Mušarraf sa bojí ich vplyvu a bojí sa ich aj zlikvidovať, pretože ich hlavnou silou je podpora časti obyvateľov 34-miliónového Pakistanu. Predovšetkým oblasti ako Vaziristan nie sú a nikdy neboli pod úplnou kontrolou a sú považované za tzv. slobodné kmeňové územia. Islamabad toleruje ich špecifiká, ktoré vyplývajú zo starých paštunských kmeňových tradícií. Medzi ne patrí aj obrana svojho územia pred votrelcami, za ktorých sú teraz považovaní koaliční, predovšetkým americkí vojaci v Afganistane. I oni priznávajú, že bez spolupráce s miestnymi kmeňmi nikdy nedokážu bin Ládina a Omara nájsť.
Extrémisti pôsobia i v mnohých medres, ktoré sa stavajú za vládne peniaze a v mene umierneného islamu. Zatvárať také zariadenia, ktoré navštevujú tisícky Pakistancov, si nikto nemôže dovoliť, lebo jeho dni na prezidentskom kresle by boli spočítané. A vzhľadom na to, že Pakistanci riešia zásadné spory zásadným spôsobom, možno i dni na tomto svete.
Autor: agentúra Epicentrum, Kábul pre SME