V júli dozrieva odroda broskýň Harbringer. FOTO - AUTOR |
Zo záhradného jazierka, ktoré sme na jar vyčistili, polovicu vody vypustíme a znovu naplníme čistou vodou. Ak sa za suchého počasia z jazierka vyparila, treba ju doplniť. Najlepšie je použiť na tento účel hadicu s rozprašovačom, aby sa voda v jazierku prevzdušnila.
Broskyne, ktoré dozrievajú v júli, neoberáme veľmi skoro, pretože tým utrpí ich vôňa a lahodná chuť. Plody zo stromu zberáme až vtedy, keď ich vyfarbenie zodpovedá odrode. Konzumnú zrelosť dosiahnu o niekoľko dní. Pri zbere a uskladňovaní zaobchádzame s plodmi opatrne, lebo každé ľahšie otlačenie kazí ich vzhľad.
V tomto období pokračujeme v zavlažovaní, prihnojovaní, v odstraňovaní buriny zo záhonov, ako aj odkvitnutých kvietkov z letničiek a trvaliek. Do pôdy pridávame živiny v kvapalnej forme, čo je teraz najvhodnejšie. V čase sucha zavlažíme aj kompostovisko.
Na uvoľnené záhony môžeme ešte vysievať mrkvu, kríčkovú fazuľu a sladký fenikel. Kríčkovú fazuľu vysievame do 10. júla. Počas celého mesiaca vysádzame hlávkový šalát, čakanku - endíviu, ľadový šalát, neskorý kaleráb, skoré odrody kelu a karfiolu. Dokončíme výsadbu zimnej kapusty a ružičkového kelu. Pri vysádzaní endívie dlhé listy a korene skrátime. Rastliny, ktoré ostali na záhone, jednotíme na vzdialenosť 10 centimetrov. Získame tak pevné priesady, ktoré vysadíme v auguste alebo v septembri na záhon alebo po zbere uhoriek do pareniska.
Kvety rajčiakov sa v skleníku lepšie opelia, ak rastlinami v poludňajších hodinách zatrasieme. Peľ sa dostane na blizny a nasadzovanie plodov sa zvýši. Rastlinám doprajeme dostatok čerstvého vzduchu, zálistky vylamujeme. Mrkvu, petržlen a uhorky ošetrujeme podľa signalizácie proti múčnatke (prípravky Karathane LC, Sulikol K, Thiovit). Za daždivého počasia ošetríme cibuľu proti plesni cibuľovej (Dithane, Novozir, Kuprikol). Do postrekovej tekutiny pridáme zmáčadlo. (pav)