treba venovať najmä zberu koreňovej zeleniny (podľa lunárneho kalendára najlepšie 28. a 30. júla), cibule a cesnaku (podľa LK 28. až 30. júla), aby sme ich mohli bez poškodenia a cibuľoviny aj dobre vysušené dlhodobo skladovať.
Ekozáhradkári nenechávajú po zbere plodín nijaký záhon či hriadku bez porastu. Plochy využívajú na vysádzanie alebo sejbu následných plodín a rastlín na zelené hnojenie, prípadne ich mulčujú (nastielajú).
V tomto mesiaci vysievame priamo na hriadky semená reďkovky, reďkvi ozimnej, karotky, šalátu jesenného, rímskeho, ľadového a šalátu na rezanie, ako aj okrúhlice, kvaky, čakanky a do polovice júla i cvikle a kalerábu. Od polovice júla sejeme tiež semená pekinskej a čínskej kapusty. Vysádzame priesady kapusty odrôd s krátkym vegetačným obdobím, kel, karfiol, brokolicu, kaleráb a šaláty na jesenný zber. Ekozáhradkári uprednostňujú úrodné odrody, ktoré sú odolné alebo aspoň tolerantné voči niektorým chorobám a fyziologickým poruchám. Dodržiavajú aj zásady dobrých vzájomných vzťahov susedných rastlín (alelopatia).
Na rajčiakoch odstraňujeme nežiaduce zálistky, skracujeme vedľajšie výhonky a kolíkové odrody vyviažeme. Ružice karfiolu chránime pred slnkom zalamovaním listov.
V ovocnej časti záhrady po zbere plodín prihnojíme ríbezle, egreše i maliny, porast jahôd skypríme a prihnojíme. Zo zdravých a úrodných jahodových trsov odoberieme poplazy na získanie nových sadeníc, ktoré vysadíme na množiteľskú hriadku. Dokončíme prípravu záhonu na výsadbu jahodových sadeníc, pričom do pôdy zapravíme dobre vyzretý kompost (3 až 5 kilogramov na štvorcový meter) a viaczložkové hnojivo (napríklad 60 až 90 gramov Slovceritu alebo Cereritu na štvorcový meter).
Vo vinohrade pokračujeme vo vyväzovaní letorastov a vyplievaní zálistkov.
V tomto mesiaci pravidelne kypríme pôdu, odstraňujeme burinu a ak je sucho, zavlažujeme. Pôdu okolo ovocných drevín nastielame. Všetok vhodný biologický odpad kompostujeme a kompost výdatne zalievame.
Záhradné rastliny chránime proti chorobám a škodcom v odporúčaných lehotách, najlepšie podľa signalizácie. Ekozáhradkári používajú predovšetkým mechanickú a biologickú ochranu, vrátane fytoterapie.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.