Vzhľadom na prvé výskyty plesne uhorkovej a priaznivé podmienky na jej rozvoj, upozorňujeme na nevyhnutnú ochranu proti tejto chorobe. Používajú sa kontaktné prípravky Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV, Dithane M 45, Dithane Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran a Champion 50 WP a systémové prípravky Acrobat MZ, Acrobat MZ WG, Aliette 80 WP, Curzate K, Mikal M, Previcur 607 SL, Ridomil Gold MZ 68 WG a WP a Ridomil Gold Plus 42,5 WP. Nevyhnutné je zosúladiť ochrannú lehotu použitých prípravkov so zberom prvých plodov. Preventívne pôsobí výsev do vzdušných polôh a ľahkých pôd, ako aj závlaha podmokom, nikdy však nie na list.
Pripomíname tiež ochranu proti plesni zemiakovej, ktorej aktuálnosť je vo všetkých oblastiach pestovania. Odrody zberané do 15 dní už neošetrujeme. V zeleninárskych regiónoch netreba podceňovať ani jej výskyt na rajčiakoch. Pri cibuli je ošetrenie proti plesni cibuľovej aktuálne iba vtedy, ak bude mať ekonomický význam a možno dodržať ochrannú lehotu pred zberom. To znamená, že je aktuálne skôr vo vyšších polohách; v nižších sa blíži termín zberu.
Upozorňujeme aj na obaľovače na kôstkovinách. V oblastiach 1. signalizačného pásma Slovenska, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, je od 16. do 19. júla aktuálne ošetrenie proti druhej generácii obaľovača slivkového, ale zatiaľ len prípravkami účinkujúcimi proti vyvíjajúcim sa húseniciam vo vajíčkach, ako sú Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC. Ak nevykonáme toto ošetrenie, môžeme o ďalších 7 až 10 dní použiť proti obaľovačovi slivkovému aj obaľovačovi broskyňovému prípravky Decis EW 50, Decis 25 Flow, Sumithion super a Zolone EC, proti obaľovačovi slivkovému aj Calypso 480 SC a proti obaľovačovi broskyňovému i Karate 2,5 WG a Karate Zeon 5 SC. V regiónoch ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce treba uvedené termíny posunúť približne o 3 dni neskôr, pre ostatné oblasti o ďalších 7 až 10 dní, a to podľa nadmorskej výšky.
Pre obaľovača jablčného bude ošetrovanie aktuálne pre 1. signalizačné pásmo od 23. do 26. júla, najprv prípravkami proti vajíčkam, a to Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Ostatné prípravky bude možné použiť neskôr, približne o 10 dní. Aj v tomto prípade platí pre ostatné oblasti vegetačný posun o 3 dni, respektíve o ďalších 7 až 10 dní.
V lokalitách s častými zrážkami sa môžu v tomto období objavovať prvé príznaky septóriovej škvrnitosti zeleru. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri veľkom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Preventívne chorobu obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po troch rokoch, lepšie však po viacerých rokoch) a výber odolných odrôd. Pretože choroba sa prenáša aj osivom, treba na výsev použiť zdravé prípadne morené osivo. Skoro napadnuté mladé sadenice počas predpestovania je vhodné ošetriť ešte pred výsadbou na trvalé stanovište. V poľných podmienkach sa zeler ošetruje po zapojení porastu, keď sa predlžuje čas ovlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti sú povolené dva meďnaté prípravky, a to Kuprikol 50 a Cuprocaffaro.
Ing. STANISLAV BAROK