, džbány a šperky sme predtým zakopali do jamy, aby ich mohli objaviť. Potom sa o nálezy viac zaujímali. Takto si vychovávame aj budúcich návštevníkov múzea," povedala archeologička Eszter Kovácsová.
Priviedli ich aj do staršej doby kamennej, kde si vyskúšali primitívnu techniku maľovania jaskýň. Simulované jaskynné steny zdobili mamutmi, praturmi či jaskynnými medveďmi. V dobe bronzovej sa zastavili v umeleckej dielni na výrobu drôtených šperkov. "Pred štyritisíc rokmi robili len jednoduché prstene, náhrdelníky, náramky, ozdobné ihlice, nevedeli ich ešte odlievať. Táto práca zaujímala najmä chlapcov," povedala Kovácsová. V dielni na dobu rímsku deťom ukázali dobové mozaiky rímskych sál. Ich tvary vyskladali s drobných kamienkov. Najviac ich oslovili kresťanské kríže.
Výrobou hračiek starých materí sa zasa preniesli do začiatku minulého storočia.
"Využívame každý kúsok látky, ktorý zvýšil v domácnosti. Angín zo starého vankúša, zvyšok zo zodratej zástery či košele. Voľakedy si ľudia nemohli dovoliť kúpiť hračky, museli si ich vyrobiť. Z látky bábiky, z kláskov kukurice zvieratá, z bambusu gumipušku," hovorí lektorka Marta Kasášová. Predpokladá, že deti k nim budú mať bližší vzťah ako ku hračkám z obchodu. Niektoré ich chcú dať na policu, iné darovať rodičom. (bej)