Na území, ktoré bývalý režim zobral obciam, vyrástli väčšinou fabriky. Podľa starostov súd by mal rozhodnúť o administratívnom vrátení pozemkov, čím by sa nezmenili vlastnícke či užívacie práva. FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ |
KOŠICE - O viac ako 3 700 hektárov pozemkov pripravil minulý režim 14 obcí v okolí Košíc. Odčlenené územia sú dnes súčasťou mesta. Obecné samosprávy sa desať rokov usilujú o návrat k historickým katastrom a vrátenie pozemkov. Nádeje vkladajú do žaloby, ktorou sa bude zaoberať Krajský súd v Košiciach.
Podľa názoru starostov administratívne odčlenenie časti území v roku 1981 bolo nezákonné. Stranícke a štátne orgány direktívne rozhodli bez toho, aby sa občania mohli vyjadriť. Na pozemkoch vyrástli napríklad bývalé Východoslovenské železiarne, spaľovňa odpadkov či fabrika na spracovanie magnezitu.
O najväčšiu výmeru prišla obec Veľká Ida. Takmer 1500 hektárov, čo predstavuje približne jednu tretinu pôvodného katastrálneho územia obce, prisúdili štátne orgány Košiciam. Na pozemkoch dnes stojí polovica areálu U. S. Steel. V obci pod komínmi platila od roku 1962 až donedávna stavebná uzávierka, bola odsúdená na zánik.
"Prekreslili sa hranice katastrov, ktoré sa počas stáročí prirodzene vyvíjali. Administratívnym spôsobom rozhodli o území, ktoré odnepamäti patrilo do katastra obce. Pozemky pričlenili k mestskej časti Košice-Šaca. Keď vzali pozemky, mali vziať celú obec, ale o ňu nemali záujem," hovorí starosta Veľkej Idy František Šnír.
Na časti pozemkov, ktoré patrili do katastra obce, stojí nová magnezitka, ktorú presťahovali z Košíc.
Podobne obstáli aj obyvatelia ďalších dedín v okolí Košíc. Časť novej magnezitky stojí na pozemkoch, ktoré patrili k obci Bočiar. "Bývalí funkcionári krajského národného výboru rozhodli o výstavbe dokonca bez vedomia miestneho národného výboru. Od bývalej predsedníčky MNV viem, že sa o zámere dozvedeli, až keď slávnostne položili základný kameň novej fabriky. Občania s tým nesúhlasili, preto rozhodli o odčlenení územia," hovorí starostka Bočiara Elena Szabóová. Na Bočiari postavili aj čističku odpadových vôd pre Východoslovenské železiarne, obec však nie je na ňu pripojená. Aj na Bočiari platila stavebná uzávierka.
Na pozemkoch, ktoré patrili Kokšovu-Bakši, postavili spaľovňu odpadkov a skleníkové hospodárstvo, ktoré využíval bývalý Záhradnícky podnik mesta Košice.
Odňatím území prichádzajú obce aj o príjmy z daní. V prípade Veľkej Idy to predstavuje ročne 20 miliónov korún. Tie plynú do pokladne mestskej časti Košice-Šaca. "Keď sa nedovoláme svojho práva doma, obrátime sa na Európsky súd," tvrdí starosta Šnír.