Ebbers bol po vynesení rozsudku viditeľne nešťastný. Súd ho poslal za mreže za účtovné podvody na 25 rokov. FOTO - REUTERS
PRAHA - Ďalšiu položku na zozname si môžu škrtnúť americkí sudcovia bojujúci proti "podvodným účtovníkom". Bernie Ebbers, duchovný otec manipulácie s účtami telekomunikačného kolosu WorldCom, si včera vypočul rozsudok: odsedí si 25 rokov. Bývalý šéf firmy tak nasledoval mnohých bývalých kolegov, ktorí z pozície vedúcich predstaviteľov amerického biznisu zamierili do väzenských ciel.
Krachu WorldComu, ktorý sa stal v roku 2002 najväčším v dejinách Spojených štátov, predchádzalo odhalenie podvodu v hodnote okolo 11 miliárd dolárov. Zatienil tak i kolaps energetickej spoločnosti Enron.
Súd odmietol tvrdenia Ebbersových obhajcov, že vláda nadhodnotila straty, ktoré investori vinou krachu WorldComu utrpeli. Obhajcom sa nepodarilo presvedčiť súd ani o tom, že Ebbers nebol organizátorom účtovných podvodov. "Ebbers bol nepochybne vedúcou osobou kriminálnych aktivít v tomto prípade," vyhlásila sudkyňa Barbara Jonesová.
Prokurátori pre Ebbersa žiadali trest 85 rokov. Obhajcovia však vyzývali na zhovievavosť s tým, že ich klient je slušný a čestný muž, ktorý má navyše problém so srdcom.
Rozsudok nad ďalšími piatimi bývalými vedúcimi manažérmi WorldComu sa čaká cez leto. Všetci piati priznali vinu a súhlasili, že budú spolupracovať pri procese proti Ebbersovi. Ebbers nedávno súhlasil s tým, že sa vzdá prakticky všetkého osobného majetku v prospech investorov WorldComu. Hodnota jeho majetku sa odhaduje zhruba na 45 miliónov dolárov.
Sudkyňa nariadila, aby Ebbers do 12. októbra nastúpil do výkonu trestu do federálnej väznice s nízkym stupňom ostrahy v štáte Mississippi. Obhajcovia požiadali, aby mohol Ebbers zostať na kauciu na slobode, až dovtedy, kým budú pracovať na odvolaní. Takúto požiadavku však vláda odmieta. Sudkyňa poskytla obom stranám niekoľko týždňov na to, aby predložili svoje argumenty týkajúce sa tejto otázky.
Americká Komisia pre cenné papiere a burzy včera oznámila, že sa s Ebbersom dohodla na urovnaní civilných obvinení, ktoré proti nemu vzniesla. Tieto obvinenia sa týkali falošných úprav a záznamov v účtovných knihách spoločnosti WorldCom. (reuters, čtk)
Odsúdení podvodníci
Parmalat
Prvých 11 trestov v maximálnej výške 30 mesiacov padlo v spojení s najväčšou európskou účtovníckou aférou, ktorú spôsobil na konci roku 2003 potápajúci sa taliansky potravinársky gigant Parmalat. Súd s hlavným vinníkom - Calistom Tanzim - podľa aktuálnych plánov odštartujú tento rok 28. septembra.
Enron
V septembri, respektíve v januári budúceho roka by sa mali odohrať dva hlavné diely seriálu "súd s Enronom". Od septembra sa bude súdu spovedať bývalý generálny riaditeľ skrachovaného kolosu Jeff Skilling, ktorý čelí 30 obvineniam. Hlavná ryba a vôbec symbol všetkých "účtovníckych podvodníkov" Kenneth Lay príde na rad v januári budúceho roka.
Adelphia
Za 18 trestných činov, predovšetkým za bankové a akciové podvody plus zločinné spolčenie sa, dostal trest 15 rokov väzenia John Rigas, zakladateľ gigantu Adelphia. Pre Rigasa (80) žiadali tento rok v júni žalobcovia vyšší trest, no s ohľadom na jeho vek sa súd rozhodol pre spodnú hranicu.
Tyco
Až 30 rokov väzenia za krádež, ktorej škodu vyčíslili na 600 miliónov dolárov, hrozí Dennisovi Kozlowskému, bývalému šéfovi priemyselného konglomerátu Tyco. Kozlowski a jeho finančný riaditeľ Mark Swartz, ktorých v júni uznali za vinných a teraz čakajú na verdikt o treste, si podľa súdu vyplácali odmeny, na ktoré nemali nárok, a zároveň nesplácali pôžičky. (reuters, čtk)