BRATISLAVA - Ak regulačný úrad povolí zvýšiť ceny plynu tak, ako to požaduje Slovenský plynárenský priemysel, môže to do istej miery skomplikovať cestu k zavedeniu eura. Inflácia by totiž po 22-percentnom zdražení plynu vyskočila o 0,75 percentuálneho bodu. Rast cien meraný podľa metodiky európskeho štatistického úradu Eurostat by vyletel dokonca o celý percentuálny bod, keďže pri meraní tzv. harmonizovanej inflácie sa cene plynu prikladá väčšia váha.
"Inflácia meraná národnou metodikou by tak na konci roka bola štvorpercentná. Pri európskej metodike, ktorá je kľúčová na posudzovanie plnenia kritérií na zavedenie eura, by boli decembrové ceny o 4 až 4,2 percenta vyššie, teda na hornej hranici stanovenej Národnou bankou alebo dokonca mierne nad ňou," skonštatoval hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Do odhadov pritom už započítal aj očakávané zdraženie tepla, ktoré by bolo priamo vyvolané drahším plynom.
Rýchlejší rast cien by mohol skomplikovať zavádzanie eura, keďže práve plnenie inflačného cieľa sa považuje pre našu krajinu za najťažšie. Kľúčovým bude rok 2007, lebo v roku 2008 sa bude hodnotiť naša spôsobilosť zaviesť euro od januára 2009. Inflačné kritérium splníme, ak miera rastu cien neprekročí priemer troch členských krajín s najnižšou infláciou o viac ako 1,5 percentuálneho bodu.
"Preto technicky vzaté by bolo na plnenie inflačného kritéria v roku 2007 najlepšie zvýšiť cenu plynu čo najskôr. Mohlo by sa totiž stať, že cena plynu by mohla práve v roku 2007 začať klesať," dodal Tóth.
Na inflačné riziká včera upozornil aj vedúci delegácie Medzinárodného menového fondu na Slovensku Juan Fernandez Ansola. Podľa neho je slovenské načasovanie vstupu do eurozóny realizovateľné. Treba sa však pripraviť na riziká v podobe cien ropy a ropných produktov, ktoré naša krajina nedokáže ovplyvniť.
Rýchlejší ako pôvodne očakávaný rast cien by sa prejavil aj v pomalšom raste kúpyschopnosti obyvateľstva. Ten by však aj napriek tomu podľa Tótha zostal silný - v tomto roku by to namiesto 5,1 percenta bolo 4,9 percenta. Pre budúci rok revidoval odhad rastu reálnych miezd zo 4,7 na 4,1 percenta.