Myslí si, že ľudia preto môžu byť podráždenejší a precitlivení. "Každý si svoj súkromný priestor, do ktorého patria aj informácie, chráni."
Výbuch môže prísť v náročných záťažových situáciách. Ľudia by však na to, že sú v podstate stále kontrolovaní, podľa psychológa nemali myslieť - to je podľa neho aj najlepšia možnosť, ako sa vyhnúť stresu. "Ja si mnohokrát ani neuvedomím a je to lepšie, ako by som mal byť stále v kŕči."
Politológ Miroslav Kusý, ktorý sa zaoberá ľudskými právami, povedal, že ak by on mal povoliť archivovanie e-mailov a hovorov na rok, žiadal by, aby to platilo len určitý čas, nie navždy. Diskusia o tom, či obmedziť ľudské práva v prospech boja proti terorizmu je podľa neho veľmi komplikovaná a dôležité je vedieť, do akej miery prísnejšie obmedzenia pomáhajú teroristov aj naozaj odhaliť. "Ja som za maximum dodržiavania ľudských práv a opraty by sme mali popúšťať len veľmi opatrne."
Každá krajina je na ľudské práva citlivá inak. "V Anglicku alebo Amerike sú veľké spory o to, či zavedenie občianskeho preukazu nie je zasahovaním do ľudských práv. U nás to tak nechápeme, lebo to berieme ako samozrejmosť." Rovnako je to aj s telefónnym zoznamom - sú krajiny, v ktorých s jeho zverejňovaním nesúhlasia. (mož)