Monacká centrála IAAF o novej podobe špičkových mítingov zatiaľ mlčí, lebo niektoré detaily stále ešte nemá ujasnené. Podpredseda federácie Helmut Digel sa však nezdržal a čosi prezradil nemeckým médiám.
"Chceme odstrihnúť starý vrkoč a ukázať, že sme schopní modernizovať sa," cituje jeho výrok nemecká agentúra DPA. Digel, povolaním sociológ, titulom profesor, nepochybuje, že návrh World Athletics Tour delegáti schvália.
Štyri najvyššie poschodia súťaží mítingového charakteru tvorí dnes dovedna 34 mítingov rangu Zlatej ligy, Super Grand Prix a dvoch tried Grand Prix (I. a II). "Ich počet sa musí radikálne zredukovať," myslí si Digel. "Aktuálna štruktúra spôsobuje problémy aj samým atlétom." Konkurencieschopnosť mieni atletika dokázať zredukovaním počtu podujatí, ale aj kategórií. Údajne budú nanajvýš tri.
"Elitnú skupinu" by mal tvoriť poltucet dnešných mítingov Zlatej ligy (Paríž, Rím, Oslo, Zürich, Brusel a Berlín) spolu s jedným mítingom v Oceánii (Sydney alebo Melbourne), Ázii (Ósaka alebo Jokohama), Afrike (Dakar), v USA a Južnej Amerike. Či ostane zachovaný princíp a výška jackpotu (milión dolárov), je podľa nemeckého športového diplomata jednou z mála otvorených otázok.
Otáznik však visí aj nad dejiskom Svetového atletického finále - v posledných rokoch (v tomto naposledy) sa odohráva v Monte Carlo. Podľa Digela, dobré šance sa ním stať má Stuttgart.
Po tom, ako zo systému súťaží vypadol tradičný bratislavský míting, Slovensko nemá v ňom svoje podujatie. Po reformnej redukcii stratí nadlho šance sa doň aj v dohľadnom čase prepracovať.
(mo)