FOTO
DUISBURG, BRATISLAVA - Na čestnej tribúne sedel Jacques Rogge a pod ním defilovala vlajka s piatimi kruhmi. Niesla ju Heide Eckerová-Rosendahlová, s ktorou po diaľkarskej súťaži mníchovskej olympiády 1972 stála na piedestále aj naša Eva Šuranová. Nešlo však o tradičnú olympiádu, ale o olympiádu neuznaných. Štadión duisburského MSV bol včera večer dejiskom otvorenia Svetových hier neolympijských športov.
Premiéru mali v americkej Santa Clare v roku 1981. Odvtedy sa uskutočňujú pravidelne každý štvrtý rok, vždy v poolympijskom lete. V ich siedmom vydaní prišlo na rad Nemecko a Duisburg.
"Vo filozofii oboch podujatí nie je nijaký rozdiel. Všetko ostatné je otázka meradiel," tvrdí Ron Froehlich, šéf Medzinárodnej asociácie Svetových hier.
Namiesto dediny - hotely
Technický vedúci slovenskej výpravy Zdenko Kríž nie je len generálnym sekretárom Konfederácie športových zväzov SR, ale aj členom exekutívy Slovenského olympijského výboru, takže môže porovnávať: "Duisburskí organizátori sa snažia, aby všetko bolo v olympijskom štýle - výzdoba, akreditácia, zapojenie dobrovoľníkov... Rozdiel je v tom, že neexistuje olympijská dedina - športovci každého odvetvia majú svoj hotel. Navyše, nominácie sú zásadne v kompetencii svetových federácií."
Na olympiádach vládnu prísne limity: maximom je 28 športov. V Londýne 2012 ich po vyradení bejzbalu a softbalu bude dokonca iba dvadsaťšesť. Svetové hry nekvária obmedzenia - v oficiálnom programe figuruje 34 odvetví a ďalších šesť má štatút ukážkových športov.
V zozname sú s výnimkou golfu všetky, ktoré aj po minulotýždňovom singapurskom zasadaní MOV ostali s trpkým pocitom v olympijskej čakárni: karate, rugby, squash a športy na kolieskových korčuliach. Ale aj ďalšie, ktoré už na olympiáde svojho času boli a vypadli (preťahovanie lanom) alebo sa na ne s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nedostanú, ako napríklad parašutizmus či plutvové plávanie. Niektoré znejú pre našinca ešte exotickejšie: aikido, pétanque, pólo na kajakoch.
Aj druhá liga má šarm
Organizátori tvrdia, že jedenásť dní duisburských súťaží by malo vidieť až pol milióna ľudí, o 200-tisíc viac ako pred štyrmi rokmi v japonskej Aktii. "Toto číslo pripadá tak nerealisticky, ako zaradenie rybolovnej techniky na olympiádu," ironizuje Frankfurter Allgemeine Zeitung. Vzápätí však zhovievavo pripomína: "Aj druhá liga má svoj šarm."
Futbalisti duisburského MSV sa čerstvo prebojovali z druhej ligy späť do prvej. "Dominantná veža mesta bola až donedávna vysvietená v modrej farbe klubu, no teraz jej trónia dúhové farby Svetových hier," zvestoval nám technický vedúci slovenskej výpravy Zdenko Kríž. "O niektoré súťaže je veľký záujem, napríklad o tanečný šport."
Prvý sa vypredal biliard, tvrdia nemecké médiá, hneď však dodávajú, že hala má kapacitu 400 divákov. Vstupenky sú lacné, pripomína to vraj "letný výpredaj uprostred plnej sezóny". Organizátori sú vynachádzaví. Na včerajšie otvorenie lákali návštevníkov aj pôsobivým kultúrnym programom, v ktorom sa okrem pol druha tisícky športovcov, dvesto tanečníkov a štyristo štatistov predstavila aj popová hviezda Nena, tenor José Cura a duisburskí filharmonici.
Olympiáda za 15 miliónov eur
Hry potrvajú jedenásť dní a ich náklady vyjdú na 15 milión eur. Nemecká vláda na ne prispela len dvoma miliónmi, lebo o zvyšok sa rozdelilo mesto, krajinská vláda, samospráva a sponzori.
"Organizátori platia len pobytové náklady, aj to iba presne na dni súťaže," pripomína Kríž. "Aj preto z našich športovcov boli v deň otvorenia na mieste len kulturisti a orientačný bežec Marián Dávidík."
Slovenskú vlajku niesol Igor Kočiš, trojnásobný kulturistický majster sveta, ktorý pred štyrmi rokmi v Japonsku svoju kategóriu vyhral a aj teraz patrí medzi favoritov.
Slovensko bude na duisburských hrách zastupovať šestnásť športovcov zo šiestich odvetví, ktorým na štart prispelo ministerstvo školstva sumou približne pol druha milióna korún.
"Spoliehame sa najmä na kulturistov, ale šance má aj karatista Klaudio Farmadín a orientačný bežec Marián Dávidík," odhaduje Kríž.
Svetové hry v číslach
34 športových odvetví (plus šesť ukážkových)
177 disciplín
963 medailí
3500 športovcov z takmer 100 krajín (plus tisíc funkcionárov)
15 000 000 eur sú predpokladané náklady
Čo je o.i. v programe
Billiard Bowling Karate (Klaudio Farmadin) Korfbal Kulturistika (Igor Kočiš, Juraj Vrábel, Aurélia Grožajová) Lukostreľba Orientačný beh (Marián Dávidík) Parašutizmus Petanque Pólo na kanoe Preťahovanie lanom Rugby Rybolovná technika (Ján a Róbert Mészárosovci, Karol Michalík, Zuzana Emberová, Lucia Jankovičová) Squash Sumo Športový aerobik Športové lezenie Tanečný šport (Andrej Hromádka, Aneta Orosiová, Branislav Bučko, Zuzana Martinovičová) Vodné lyžovanie (Martin Bartalský, Barbora Kolesárová) FOTO
Tri tromfy slovenského športu na Svetových hrách v neolympijských športoch: (hore) karatista Klaudio Farmadín, kulturista Igor Kočiš (v strede) a orientačný bežec Marián Dávidík. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL (2) a JÁN SÚKUP