FOTO - PETER PROCHÁZKA |
Už niekoľko týždňov púta zraky okoloidúcich v centre Bratislavy výrazná zmena v interiéri výstavného priestoru Nova Design Store. O pozitívne vyžarovanie sa postarala mladá výtvarníčka Nina Weisslechnerová, ktorá predstavuje verejnosti svoj dizajnérsky projekt s logom BratisLOVE.
O čom všetkom je výpoveď BratisLOVE?
Napriek môjmu kritickému názoru na súčasné nešváry Bratislavy aj na negatívne zásahy v minulých obdobiach, chcela som vytvoriť obrazy, ktoré budú pôsobiť pozitívne. Okrem historických dominánt som použila ako symboly aj súčasnú architektúru. Na žiadnom obraze nechýbajú mladí ľudia. Do každej scenérie som vkomponovala aj množstvo detailov i surreálnych súvislostí, snažila som sa primiešať trochu irónie a vtipu, takže vznikol akýsi pestrý kaleidoskop mladej lokálpatriotky.
Vaše obrazy pripomínajú ilustrácie z magazínov moderného životného štýlu.
Stretla som sa s takýmto prirovnaním, ktoré bolo mienené aj kriticky. Ja to nechápem ako negatívum. Aj po formálnej stránke mi išlo o vyjadrenie aktuálneho výrazu. Každý výtvarník či dizajnér tvorí vždy v konkrétnych súvislostiach.
Je to preto, že pracujete aj na komerčných zákazkách a pre reklamu?
Počítačovej grafike a ilustrácii sa venujem viac rokov a postupne som si hľadala svoj vlastný štýl. Dostala som možnosť zrealizovať desiatky časopiseckých aj knižných ilustrácií, plagátov, obaly na CD a iné zadania pre kultúru aj komerciu. Neberiem to iba ako spôsob obživy, mňa grafický dizajn skutočne baví.
Máte možnosť porovnávať. Aké sú súčasné tendencie grafického dizajnu?
Grafický, alebo skôr komunikačný dizajn, sa stáva globálnym. Mala som možnosť presvedčiť sa o tom nedávno, keď ma vybrali do celosvetového internetového projektu Creative waves 03> 04> 05. Vzniklo akési virtuálne štúdio s množstvom tímov študentov i pedagógov komunikačného dizajnu z celého sveta. Počas troch mesiacov sme vypracúvali zadania a diskutovali vo fórach na dané témy.
V čom bol tento experimentálny projekt prínosom?
Pre mňa bola najzaujímavejšou skúsenosťou možnosť komunikovať online s takými osobnosťami z brandže, akými sú Stefan Sagmeister či Steven Heller. A ďalší pozoruhodný poznatok - dizajnéri a fotografovia na celom svete riešia podobné profesijné otázky.
Vráťme sa ešte k projektu BratisLOVE. Neskončil sa prezentáciou v školskom ateliéri či v galérii a objavil sa aj na projekčných plátnach tohtoročného hudobného festivalu WILSONIC.
V tomto semestri sme v rámci multimédiálnej tvorby dostali zadanie vytvoriť vídžejské sety na projekcie pre festival Wilsonic. Keďže som mala plnú hlavu projektu BratisLOVE a plný počítač vďačného obrazového materiálu, pokúsila som sa dať mu nový rozmer v krátkych animáciách. Na Wilsonicu som si vyskúšala mixovanie videosekvencií v reálnom čase v súvislosti s danou hudbou a interpretom. Bola to pre mňa nová skúsenosť, za ktorú vďačím nášmu pedagógovi Jánovi Šickovi. Som ešte plná dojmov a nových nápadov, táto skúsenosť mi otvorila nové horizonty.
Autor: PAVLA ŠOLTISOVÁ(Autorka je publicistka)