Hurikán na Kube: to je propaganda a krajina bez elektrického prúdu. FOTO - REUTERS
Reportáž v kubánskej televízii je dojímavá. Ľudia v provincii Granma, ktorú minulý týždeň hurikán Dennis poškodil na ostrove azda najviac, s nadšením opravujú škody. Bagre, aké bežne nikde nevidíte, obnovujú zničenú cestu, ľudia stavajú nové strechy na domoch, zamestnanec miestneho delfinária reportérovi štátnej televízie oznamuje, že zvieratá sú v poriadku. Televízne zábery ukazujú spokojné delfíny v bazéne a jeden poškodený plot.
Medzi Kubáncami, ktorí odpratávajú z ciest popadané stromy je zahraničný študent. Chce pomôcť, pretože v jeho krajine našťastie cyklóny nie sú, hovorí so zápalom do kamery.
Na druhý deň denník Granma, hlásna trúba kubánskeho režimu, píše: "Žiadny hurikán nemôže zničiť revolúciu." Virtuálna Kuba.
Reálna Kuba
Bez televíznych kamier je obraz krajiny po hurikáne celkom iný. Všetci vedia, čo ich čaká. Bude ešte horšie. Iba sa zmení obraz nepriateľa. Nebudú to Spojené štáty, ale hurikán. Revolúciu nezničí, všetko ostatné áno.
"Len nedávno vypadol elektrický prúd na 22 hodín, keď príde hurikán, prídeme o svetlo úplne," hovorí mladá Anyley z dedinky neďaleko mesta Pinar del Rio.
Obyčajne je to miesto, kde sa prírodný živel vyzúri najviac. A miesto, kam sa pomoc takmer nikdy nedostane. Od Havany je to asi 170 kilometrov.
"Keď sa rozkladá režim, tak v provinciách to cítite najviac," hovorí Dagoberto Valdéz Hernández, výrazná postava miestneho disentu. Aj bez cyklónov je tu viac výpadkov elektrického prúdu ako v Havane, menej vody ako v Havane a viac chudoby ako v Havane.
Hurikán nakoniec mesto obišiel, chudoba ostala. V tejto časti krajiny vám nepomôžu ani všemocné doláre. Mimo mesta sme našli jediný hotel a jedlá v ňom majú podľa čašníčky dve: ryžu a mäso. A kávu? "Nie, tú sme už dávno nemali," počujete v krajine, ktorá kávu produkuje. A určite ju tak skoro mať nebudú. "Čo ste nepočuli o hurikáne?" čuduje sa. Reálna Kuba.
Castrova vojna
V pondelok večer vystúpil v televízii Fidel Castro. Materiálne škody po hurikáne dosiahli 1,4 miliardy dolárov, poškodilo 120-tisíc budov a zničilo 15-tisíc, hovorí vecne. "Máme plán obnovy, ktorý funguje ako hodinky," hovorí nesmrteľný vodca revolúcie podstatne slabším hlasom ako pred rokmi.
Kuba hrdo odmietla 50-tisíc dolárov, ktoré jej ponúkli Spojené štáty. Netreba. Ostrov si pomôže sám.
Castro používa slovník ako v časoch vojny. V tom je dobrý. Hovorí o evakuácii a núdzovom režime. Všetci sa musia uskromniť. Je však zabezpečených 36 základných druhov potravín, nemusíte sa báť, prihovára sa ľuďom. Virtuálna Kuba.
Naživo to vyzerá celkom inak. Chaos vládne aj v Havane, kadiaľ sa hurikán prehnal, ale okrem popadaných stromov tu väčšie škody nenarobil. "Zo stromov ani nespadli kokosy," hovorí diplomat v luxusnej štvrti Miramar, kde je väčšina zahraničných ambasád.
V tejto časti mesta už tri dni nefunguje elektrický prúd. Nezvonia telefóny, ani zvončeky na budovách veľvyslanectiev.
Turisti
Prúd nie je ani vo štvrti Vedado, kde je väčšina hotelov a najviac turistov. To tu nebýva zvykom. Turista je na Kube posvätná krava a prvé, čo sa tu udržiava v pohybe, sú veci, ktoré používajú zahraniční návštevníci ostrova. Ak nie je prúd vo Vedade, tak nikde. A Vedado je v tme niekoľko dní. A bez vody. Nepretržite je vysvietený iba hotel Havana libre a jediná reštaurácia v jeho blízkosti, kde sa môžete najesť. Tam sa už tvoria rady.
Turisti nakoniec svoje jedlo dostanú, aj keď predražené. Miestni takú istotu nemajú. V malom obchodíku na havanskej ulici Neptuno sa strhla bitka o chlieb. Za normálnych okolností dostávajú Kubánci v mesačnom prídele žemľu na osobu. Teraz sa boja, že nedostanú ani tú.
Policajti sa na bitku pokojne pozerajú až do momentu, keď si ju chcú odfotiť dvaja mexickí turisti. Ako pamiatku z Kuby. V tej chvíli ich zatknú. "Vzali im film a vysvetlili, že to sú vnútorné problémy Kuby, ktoré si vyriešime sami," hovorí Mikael de Miranda, syn Roberta de Mirandu, jedného zo 75 väzňov, ktorých pred dvoma rokmi zatkli a nedávno zo zdravotných dvôvodov prepustili na slobodu.
Mikael turistov sprevádzal po reálnej Kube. Zatkli aj jeho a hrozilo, že si ho vo väzení nechajú. No Mexičania odmietli bez kamaráta odísť. Tak pustili aj jeho.
Žiadny z Castrovych televíznych sľubov sa nesplnil. Nie je jedlo, ani sviečky. "Na rohoch však začali rozdávať rum, nech sa ľudia opijú a zabudnú," hovorí Mikaelova mama Soledad a ide sa pozrieť, či má ešte nejakú kávu, ktorú by nám ponúkla. "Možno aj tú už vzal hurikán," dodáva so smiechom.
Miestni si zvykli, že je vždy dôvod, prečo niečo nefunguje. Väčšiu časť roka je to embargo Spojených štátov, no obdobie medzi júlom a novembrom patrí hurikánom. "Nemôžem vám dať potvrdenie. Viete, hurikán," hovoria nám na niekoľkých havanských benzínových pumpách, keď chceme účet za benzín. Reálna Kuba.
Kubánsky apagón
Kubánci sú zvyknutí. Keď nemajú svetlo, vytiahnu baterky alebo sa v tme posadia na verandu a čakajú. Sú zvyknutí žiť v tme. Slovo apagón (výpadok elektrického prúdu) počujete všade. Otázka na Kube už dávno nestojí tak, či je tu apagón častý úkaz. Správna otázka znie opačne. Kedy tu apagón nebol? "Častejšie tu prúd nemáme, ako máme," hovoria viacerí, keď nájdu odvahu.
Kritici režimu si myslia, že práve apagón by mohol urýchliť cestu k zmene. "Po poslednom cyklóne a výpadkoch elektrického prúdu nespokojnosť ešte vzrástla a ľudia sa aj na uliciach stále častejšie vyjadrujú proti vláde," hovorí Dagoberto Valdéz Hernández.
Hurikán zatiaľ revolúciu na Kube nezničil. Apagón možno áno. No to zažije ostrov zrejme ešte niekoľko cyklónov.
MIRIAM ZSILLEOVÁ, Pinar del Rio - Havana
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, Pinar del Rio - Havana